Infotainment a další multimediální prvky, které dnes nechybí prakticky v žádném autě, snad s výjimkou modelů pro seniory, strhávají pozornost řidičů z kontrolek na palubní desce. Tenhle léty osvědčený, byť poněkud nudný prvek je přitom důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Zejména mladší řidiči přitom pořádně netuší, co tyhle kontrolky znamenají a jak se zachovat v případě, že se rozsvítí. Pojďme se na to nyní společně podívat.
Všechno vysvětlí manuál
Za ty desítky let se podařilo kontrolky sjednotit. Výrobci si vyzkoušeli, jaké vizuální symboly fungují nejlépe, a tak je prakticky jedno, jestli jezdíte autem evropským, americkým, nebo asijským, drobná světýlka na palubní desce budou vždy stejná. A kdybyste si náhodou nebyli jistí, co který symbol znamená, vysvětlení najdete v manuálu ke svému autu. Ten poradí nejen s tím, jaký je význam jednotlivých kontrolek, ale napoví také, jak se při jejich rozsvícení zachovat.
Jako na semaforu
Kontrolky mají obvykle tři různé barvy, které kopírují ty na semaforu, byť je ve většině moderních aut ještě kontrolka modrá, která se do značné míry prolíná se zelenou barvou. Modrá nebo zelená shodně znamenají, že je všechno v pořádku, a většinou se rozsvěcí proto, aby vám daly najevo, že aktivně využíváte nějakou funkci. Nejčastěji se jedná o světla. Oranžová barva je upozornění. Takové kontrolky se rozsvítí, máte-li nějaký problém, který však není urgentní a bezprostředně nebezpečný. Třeba když vám dojde voda v ostřikovači. Červené kontrolky jsou pak nejhorší.
Červená znamená nebezpečí
Pokud se na palubní desce rozsvítí červená kontrolka, je třeba okamžitě jednat. Není však důvod panikařit, řidič by v takovém případě měl zastavit na nejbližším bezpečném místě a pokusit se příčinu závady odstranit nebo ještě lépe přivolat si asistenční službu, která zajistí odbornou opravu, případně odtah auta do nejbližšího servisu.
Zdroj: https://www.mynrma.com.au/cars-and-driving/car-servicing/resources/what-do-my-dashboard-warning-lights-mean