Vědci se neustále snaží přijít s ekologickou variantou paliva, které by nezatěžovalo životní prostředí a přitom skvěle fungovalo a nebylo drahé. Vědci z MIT chtějí šrot přeměnit na palivo. Zabijí tak dvě mouchy jednou radou – zbaví se hliníkového šrotu a vytvoří vodíkové palivo. Tato technologie by se mohla stát velmi důležitou v budoucnosti alternativních energií.
Alternativní energie na vzestupu
Mnoho zemí po celém světě se snaží postupně vyřadit fosilní paliva a minimalizovat emise uhlíku, které produkují. Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby se obor alternativních energií neustále rozvíjel. Elektromotory pohánějící letadla jsou stále věcí daleké budoucnosti, ale vodíková paliva mají velmi dobrou šanci na celoplošné využití.
Vědci z MIT udělali v této oblasti velký průlom. Vyvinuli jednoduchý způsob výrobu vodíkového paliva kdekoli a kdykoli. Jediné, co potřebujete, je hliník a voda. Vodík přitom může nahradit fosilní paliva v proudových motorech. Obvykle je jeho použití složité, protože se musí převážet z místa na místo, což produkuje další skleníkové plyny, což je velmi kontraproduktivní. Nová technologie ale slibuje velký pokrok.
V čem je problém?
Žádná technologie není bezproblémová. Existují dva důvody, proč se tato technologie příliš nevyužívá. Jedním je, že hliník reaguje s kyslíkem ve vzduchu za vzniku oxidu uhličitého. To zabraňuje reakci s vodou. Musí se proto odstranit vrchní vrstva oxidu hlinitého a vhodit hliník do vody a přitom zajistit, aby se oxid hlinitý nevytvářel.
Druhým problémem je, že se pro reakci může použít i čistý hliník, který je bohužel energeticky náročný a škodlivý pro životní prostředí. Hliník se používá pro výrobu předmětů každodenní potřeby (plechovky) a často zbytečně končí na skládkách. Tato metoda by jej mohla efektivně recyklovat na ekologické palivo. Problém je v tom, že jsou plechovky vyráběny příměsí jiných materiálů (křemík, hořčík), které nejsou pro tuto technologii dobré. Dobrá zpráva je, že je tento plyn dobře skladovatelný a přepravitelný, takže bychom jej do budoucnosti mohli hojně využívat.
Zdroj: https://news.mit.edu/2021/using-aluminum-and-water-to-make-clean-hydrogen-fuel-0812