Čtyři dobré důvody, proč se někteří řidiči dálnici raději vyhýbají

Je jasné, že když nějakým úsekem vede dálnice, je vhodné ji využít. Díky dálnicím můžeme cestovat plynule až 130kilometrovou rychlostí. Přesto jsou lidé, kteří dálnice nevyužívají. Ne proto, že by na tuto možnost zapomněli, ale jednoduše proto, že nechtějí. Jejich důvody a argumenty jsou překvapivě pravdivé.

Vysoká cena

Kdo jezdí na dálnici pravidelně, tomu se dálniční kupon vyplatí. Kdo ale využívá dálnici skutečně jenom sporadicky, tomu se současný český systém nemusí vyplatit a více by ocenil takzvané mýtné. Platit 310 Kč na deset dní, 440 Kč za měsíc nebo 1 500 Kč za rok se řidičům jedoucím jen občas prostě nevyplácí. Je pro ně výhodnější dálnici objet.

Mohlo by vás zajímat:  Logistická firma JUSDA je mezi stovkou nejlepších v ČR

Vysoké náklady

Jízda po dálnici sice může ušetřit čas – pokud vše jede, jak má – ale peníze rozhodně neušetří. Jízda rychlostí 130 kilometrů v hodině není moc ekonomická. Kdo nehledí na čas, ale na spotřebu svého vozu, ten raději zvolí jízdu po klasické silnici. Palubní počítač mu následně potvrdí, že z hlediska ekonomiky to byla správná volba.

Zdroj obrázku: Freepik

Potřeba opravdu dojet do cíle

Tento argument je spojený s majiteli elektromobilů. Jízda po dálnici výrazně ukrajuje z počítadla dojezdu a není nic neobvyklého, že čísla na palubním počítači klesají rychlým tempem. Zatímco na standardní silnici se lze držet víceméně papírového dojezdu, na dálnici může být dojez i poloviční, než je uvedeno. Kdo chce opravdu dojet do cíle se stavem své baterie, dálnici se raději vyhne.

Mohlo by vás zajímat:  Při nabíjení vozů Tesla mají řidiči na výběr. Nejlepší možnost může být vždy jiná

Prodloužení cesty

I když se může jízda po dálnici zdát papírově rychlejší, realita je často jiná. Mnohdy je na dálnicích omezení, výjimkou nejsou nehody ani kolony a také je třeba počítat s tím, že dálnice nevede každému u domu. Napojit se na ni a následně ji opustit ve směru cíle cesty také zabere nějaký čas. Nakonec může být její využití časově zcela zbytečné a na trase ušetří maximálně pár minut. A to pokud jsou podmínky ideální.

Zdroj: https://www.quora.com/Why-dont-some-people-like-to-drive-on-highways