Předinstalovaný malware na levných čínských smartphonech ukradl peníze a data některým uživatelům z nejchudších zemí. Jedná se především o Afriku. Negativní zkušenost s čínskými telefony má uživatel Mxolosi. Ačkoliv byl vždy věrným fanouškem značky Samsung, padl mu do oka Tecno W2 především kvůli ceně 30 dolarů. Kromě nízké ceny vypadal atraktivně i samotný vzhled. Od svého uvedení na trh v roce 2004 tento nováček na poli mezi chytrými telefony porazil dlouholeté lídry Samsung a Nokia.
Vše začalo nevinně, když jeho hovory a chaty narušovaly vyskakovací reklamy. Po nějaké době si všiml, že jeho předplacená data jsou pryč a začaly se objevovat zprávy o placeném předplatném aplikací, o které nikdy nežádal. Myslel si, že se jednalo o chybu, ale podle vyšetřovacích služeb se jednalo o malware, který tajně stahoval aplikace a snažil se ho okrást o peníze placením služeb za aplikace.
Jižní Afrika není jedinou zemí
Systém Secure-D používají mobilní operátoři, aby ochránili své sítě a zákazníky před podvodnými transakcemi. Jenom v období březen–prosinec 2019 zablokoval tento systém téměř milion transakcí. Kdyby tyto transakce byly úspěšné, představte si, jak by data rychle zmizela a o kolik peněz by lidé přišli. Kromě Jižní Afriky byly infikovány telefony i v Etiopii, Kamerunu, Egyptě, Ghaně, Indonésii a Myanmaru.
Jde o zjištění, jak čínské smartphony zneužívají lidi z chudých zemí. Nedávno vyšly obavy na světlo světa z TikToku, kdy by mohla být data zneužita čínskou vládou. Stále se neví, kolik ve skutečnosti může být takto nebezpečných malwarů v mobilních zařízeních a kolik lidí bylo okradeno.
Transsion je hned za giganty, co se výroby týče
Možná budete překvapení, ale společnost Transsion je v pořadí čtvrtá značka hned za Apple, Samsung a Huawei, co se týče výroby. Své telefony vyrábí především pro chudší země, takže možná právě proto nemáte ponětí, že nějaký takový telefon existuje.
Celkově je ale důvod k zamyšlení, proč má někdo zapotřebí okrádat chudé lidi, aby byly ještě chudšími. Ať už se jedná o mobily čínské společnosti Transsion, nebo i dalších výrobců, tyto malwary jsou velice nebezpečné a způsobují ujmu na psychickém zdraví v podobě vysávání dat a peněz. Určitě by se mělo zakročit, aby se takové případy už neobjevovaly.
Zdroj: https://www.bbc.com/news/technology-53903436