Nefunkční USB port lze řešit mechanicky nebo na úrovni softwaru

Každý počítač nebo notebook je vybaven USB portem. Pomocí nich můžeme k zařízení připojit různé příslušenství. V některých případech se jedná o klávesnici nebo myš, v jiných o přenosnou datovou jednotku, jako je externí disk nebo USB flash disk. Co když vám ale zničehonic přestane fungovat? To se projeví tím, že se připojené zařízení nepodařilo identifikovat nebo se vám zobrazí chybová zpráva systému. Tak či onak, nejvhodnější je zkontrolovat stav USB portu. Nejdříve vypněte zařízení a následně zkontrolujte samotný port. Zkuste jej vyčistit od prachu, nejlépe párátkem nebo něčím nenásilným, rozhodně ne kovovým a ostrým předmětem.

Mohlo by vás zajímat:  Vysoký počet megapixelů kvalitu foťáku nezaručí. U telefonů jsou důležité i jiné parametry

Jak opravit poškozený USB port?

Jestli během prohlídky zjistíte, že je USB port uvolněný, máte na výběr dvě možnosti. První možností je návštěva odborného servisu, který vám tento uvolněný USB port opraví. Druhou možností je pustit se do této činnosti na vlastní pěst. Budete potřebovat pájku, klidnou ruku a návod, co přesně dělat. Rozhodně je ale lepší přenechat tuto práci odborníkovi, pokud nemáte zkušenosti s touto činností.

Ještě než se pustíte do oprav nebo návštěvy servisu, vyzkoušejte starý známý restart. Častokrát se ukázalo, že pomáhá řešit potíže.

Mohlo by vás zajímat:  Napojení cizího zařízení na domácí Wi-Fi lze zjistit přímo přes router
Zdroj obrázku: Freepik

Kontrola poškozených USB portů v počítači

Poškozený USB port lze diagnostikovat také softwarově, stačí otevřít Správce zařízení. Pravým tlačítkem klikněte na ikonu Startu a zvolte Správce zařízení -> Řadiče USB -> Host Controller -> pravým tlačítkem zvolte konkrétní USB Host Controller a odinstalujte jej. Po odinstalaci zařízení restartujte.

Někdy mohou nastat potíže kvůli napájení. Změna nastavení napájení někdy negativně ovlivní činnost USB portů. USB Selective Suspend je nastavení pro úsporu energie, které omezuje napájení USB zařízení a snižuje tak spotřebu baterie. Nápravu můžete zjednat následujícím způsobem:

  • najeďte do nabídky Start, zvolte Ovládací panel,
  • přejděte do sekce Hardware a zvuk -> Možnost napájení -> Změnit nastavení plánu -> Změnit pokročilá nastavení napájení,
  • Nastavení USB a zakažte možnost USB Selective Suspend -> poté restartujte zařízení.
Mohlo by vás zajímat:  Jak připojit telefon k počítači?

BIOS

Pokud ani předchozí možnosti nepomohou, na vině může být špatné nastavení v BIOS. BIOS pomáhá sloučit práci hardwaru a softwaru. Jakékoliv špatné nastavení může mít za výsledek nefunkčnost. Vyzkoušejte proto resetovat nastavení BIOS do původního stavu.

Zdroj: https://www.businessinsider.com/guides/tech/usb-ports-not-working-well