Ať už chováte psa, nebo jste ho měli v minulosti, či někdo ve vašem okolí ho vlastní, určitě jste si nemohli nevšimnout, že naklání hlavu, když na něj mluvíte. Existuje spousta spekulací, co by mohlo stát za tímto psím chováním. Příčinou může být, aby slyšel pouze jenom nás. Můžete narazit také na tvrzení ohledně náklonnosti zvířete vůči vám, když mluvíte.
Žádnou složitost v tom nehledejte
Na základě dlouhodobého pozorování vyšlo logické vyústění. Nejedná se o žádnou spojitost se zvukem nebo přátelstvím čtyřnohého přítele. Vysvětlení spočívá v zakrytí zorného pole samotného psa. Záleží, v jaké pozici se nachází pes a vy. Jakmile na něj promluvíte, jeho zorné pole je částečně zakryté jeho čenichem, a aby na vás viděl, jak a co mluvíte, naklání hlavu na stranu.
Koneckonců si můžete tento experiment vyzkoušet sami, stačí si dát něco dlouhého na nos nebo využít vlastní pěsti a malíčku, který natáhnete před sebe, a zkusit se podívat na druhého člověka, co mluví. Neuvidíte ho zcela, ale když nakloníte hlavu, máte čistý výhled. Jediné, co by mohlo vyvrátit tuto teorii, je plemeno s krátkým čumákem, v takovém případě by se mohlo jednat o jednu z výše zmíněných variant nebo o úplně jinou.
Provedený průzkum
Na toto chování psů se zaměřila jedna studie. Studii absolvovalo 600 chovatelů psů. Absolventi studie vyplnili online dotazník. Zde měli uvést rasu psa kvůli čenichu a frekvenci, jak často naklání hlavu na stranu během komunikace se svým pánem. Více než dvě třetiny tázaných majitelů, kteří vlastnili psa s větším čenichem, odpovědělo, že jejich pes často naklání hlavu na stranu. Naopak psi s plochým čenichem tyto známky vykazovali minimálně.
Jak to tedy vypadá, můžeme se přiklonit k tvrzení s čenichem. U jiných plemen se může jednat o sluch či jiné neodhalené faktory. Tak co, patří váš mazlíček k těm, co naklání hlavu, nebo ne?
Zdroj: https://vcahospitals.com/know-your-pet/why-dogs-tilt-their-heads