Výměna oleje u auta má jasně stanovené intervaly

Klasický spalovací motor, ať už se jedná o benzínový, či naftový, je závislý na oleji, který mu poskytuje potřebné mazání. Tento olej má však omezenou životnost. V každém manuálu a servisní knížce vozidla lze najít doporučení výrobce ohledně správného typu oleje a také četnost výměny. Co když se ale rozhodneme zkrátit interval výměny?

Je to zbytečné, nebo prospěšné?

Zkušení motoristé často slyší různá doporučení ohledně ideálního intervalu výměny oleje, který se obvykle pohybuje kolem 15 000 najetých kilometrů. Nicméně skutečnost je taková, že nejbezpečnější je vždy dodržovat předpisy výrobce. Někteří majitelé vozidel však projevují zvýšenou péči o svá auta a sami si zkracují interval výměny oleje, a to i o několik tisíc kilometrů. Z hlediska samotného motoru to nemůže způsobit žádnou škodu, a proto nelze tvrdit, že by se jednalo o chybu.

Správně lze konstatovat, že zkracování předepsaného intervalu je spíše zbytečné. Současné oleje jsou vysoce kvalitní a motory jsou pečlivě testovány a prověřovány, takže zkrácením intervalu obvykle nedosáhneme žádných významných výhod. Výrobce olejů a případný servis mohou z tohoto přístupu těžit, pokud nevyměňujeme olej sami.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí rozmrazovač autoskel vyjde na pár korun. Škrabku už nebudete potřebovat
Zdroj obrázku: Freepik

Kontrola hladiny oleje – důležitý úkon, který není složitý

Při dodržování předepsaných intervalů výměny oleje není třeba mít obavy z jeho kvality. Avšak je zde ještě jedna důležitá podmínka – dostatečná hladina oleje. Mnozí řidiči spoléhají na kontrolní světlo ve voze, které signalizuje nedostatek oleje, a začínají problém řešit, až když se toto světlo rozsvítí. Bohužel realita je taková, že kontrolka hladiny oleje se obvykle rozsvítí současně s kontrolkou motoru, tedy v kritické situaci. Proto je důležité raději včas kontrolovat hladinu oleje.

Provedení této kontroly není vůbec složité. Stačí zaparkovat vozidlo na rovném povrchu a nechat ho několik desítek minut stát. Poté stačí otevřít kapotu, vyjmout měrku, očistit ji a provést důležitý úkon – zasunout a vysunout měrku a zkontrolovat, zda je hladina oleje mezi příslušnými ryskami. Pokud je hladina správná, není třeba se obávat.

Zdroj: https://www.caranddriver.com/features/a26590646/how-often-to-change-oil/