Baterie notebooku může vydržet v kondici mnohem delší dobu. Klíčem je správné nabíjení

Baterie notebooku může vydržet v kondici mnohem delší dobu. Klíčem je správné nabíjení

Stejně jako každé zařízení má i baterie notebooku určitou životnost. Jsou pryč doby, kdy baterie vydržela chvíli a museli jste nabíjet, nebo po pár letech odešla úplně. Díky čipům je životnost baterie delší a efektivnější. Jenomže životnost máte stejně ve svých rukou, protože údržbou sami určíte, jestli životnost prodloužíte, nebo naopak zkrátíte.

Koluje mnoho rad, abyste nenechávali notebook permanentně připojený na nabíječce. Váš notebook ani jiná zařízení nevybuchnou ani se nepřehřejí. S ohledem na Li-ion baterii uvnitř notebooku je vhodné neudržovat baterii na 100 %. Nechte baterii během dne odpojenou od nabíječky, a tím můžete prodloužit její životnost, stejně jako u mobilního zařízení.

Notebook jako smartphone

Zkuste si představit, že váš notebook je něco jako smartphone. Také nenecháváte svůj mobilní telefon permanentně v nabíječce. Stejným způsobem používejte i svůj notebook. Stejně se časem baterie vybije úplně, jako tomu bývá u mobilních zařízení.

Mohlo by vás zajímat:  Přihlašování bez hesla do Windows ušetří čas i nutnost pamatovat si zbytečné údaje

Životnost baterie můžete prodloužit tím, že budete dodržovat osvědčené rady. Během pár let ale stejně kapacita baterie klesne až o 70 %. V tom případě můžete zkusit upgrade nebo koupit novou a vyměnit za stávající.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na teplotní výkyvy

Nejhorší pro elektronická zařízení jsou výkyvy teplot. Jak vysoké teploty, tak i velice nízké škodí baterii, to jste mohli vypozorovat už i u mobilního zařízení, kdy se může automaticky vypnout zařízení nebo vás upozorní hláškou. Proto nemějte notebook zbytečně na teplém místě nebo třeba na posteli, kde větrací ventily špatně odvádí teplo a zařízení se pak může přehřát.

Někdy za přehřívání může nahromaděný prach a další nečistoty, proto jej zkuste vyčistit nebo jej nechte vyčistit od odborníka. Stejně jako nečistoty může notebook zatěžovat náročný program nebo špatný stav operačního systému a jeho reinstalace. V poslední řadě může pomoci i chladicí podložka.

Mohlo by vás zajímat:  Problémy s baterií Android zařízení může snížit nová nabíječka nebo změna nastavení

Nejlepší podmínky

Bateriím se nejlépe daří, když se hodnota pohybuje v rozmezí 40–80 %. Jakákoliv jiná hodnota napomáhá ke snížení životnosti baterie. Některé baterie mají lepší funkce, které odhadnou pravidelnost časů, kdy používáte a nepoužíváte notebook, aby mohly využít optimalizované nabíjení.

Zkuste dodržovat výše zmíněné rady a vyhýbejte se úplnému vybití.

Zdroj: https://www.ficpa.org/publication/improve-your-laptops-battery-life-without-compromising-performance