12 způsobů, jak využít starý počítač: vyhodit ho je až ta poslední možnost

Se starým počítačem do koše? Vyhodit tento typ zařízení do odpadkového koše není dobrý nápad vzhledem k bezpečnostním rizikům i s ohledem na životní prostředí. Přístroj nadto může obsahovat citlivé informace nebo osobní data, proto je vhodné nechat počítač před likvidací odborně vyčistit a zrecyklovat. Nebo můžete počítač poslat dál, protože existuje minimálně tucet možností, kde ještě najde využití.

1.    Připojení k NAS nebo jako domácí server

Proč platit za cloudové úložiště, když je možné využít starý počítač jako NAS neboli datové úložiště typu FreeNAS nebo domácí server. Tento způsob jistě využijí spíše odborníci, ale v menším měřítku může sloužit rodině i pro zabezpečení souborů, knihovny fotek nebo videí na jednom místě.

2.    Darujte jej místní škole nebo charitě

Funguje, ale nejedná se o nejnovější typ? Počítač jistě dobře poslouží ještě v místní škole, školce, dětském klubu, v nemocnici nebo v charitě, kde ještě najde využití pro zábavu i práci nebo na náhradní díly.

3.    Počítač na experimenty

Děti si chtějí vyzkoušet programování nebo sami toužíte po vyzkoušení Linuxu? Starý počítač je skvělou možností, jak začít. Nic nebrání tomu, vytvořit Hackintosh nebo vyzkoušet některý alternativní operační systém, jako jsou UNIX, FreeBSD, PC-BSD nebo OpenSolaris.

4.    Darujte jej v rodině nebo seniorům

Zatímco vaše děti asi starší počítač s menším výkonem neocení, jistě je v rodině někdo, kdo nemá tak vysoké nároky, ale počítač by se mu hodil. Typicky senioři nepotřebují speciální grafické karty nebo super výkon, ale spolehlivé a funkční zařízení.

5.    Dobro pro lidstvo

Darovat počítač pro dobro lidstva? Ano, spousta projektů je založená na využívání výpočetních zdrojů z celého světa. Stačí zkusit hledat, ve Spojených státech jsou populární [email protected] nebo [email protected], organizace pátrající po mimozemské civilizaci, případně skupina věnující se hledání nových Mersennových prvočísel.

6.    Vyhrazený herní server

Při hraní oblíbené hry pro více hráčů je možné ze starého systému udělat vyhrazený herní server, protože potřebuje poměrně malý výkon.

Zdroj obrázku: Freepik

7.    Hraní retro her

Stačí navštívit stránky Good Old Games nebo GoG a je jasné, o čem je řeč. Retro hry jsou prostě skvělou možností, jak se odreagovat, a kde jinde je spouštět než na starém počítači?

8.    Sekundární počítačový server

Práce na složitých systémech nebo v rozličných dokumentacích? Může se hodit druhý počítač, který umožní nahlížení nebo vykreslování určitých detailů, které se následně přenesou do primárního.

9.    Počítač pro všechny

Je na stole v obýváku a všem k dispozici pro kontrolu e-mailu, vyhledání receptu na vaření nebo zjištění domácího úkolu. Starý počítač je pro tyto účely naprosto ideální, k tomu není třeba vytvářet samostatné účty a neslouží k uchovávání soukromých informací.

10. Nechat zrecyklovat

Každý elektrospotřebič je vhodné nechat ekologicky zlikvidovat, nepatří totiž na skládku. Menší zařízení je možné vrátit do obchodu, kde byl zakoupený, nebo vrátit při objednání nového, protože prodejci mají ze zákona povinnost k odběru vysloužilých zařízení, případně se doporučuje jej vhodit do červené popelnice s označením „elektro“.

11. Na náhradní díly nebo na upgrade

Vytvořit z několika počítačů nový? Náhradní díly mohou často posloužit pro upgrade, protože stačí vyměnit základní desku, paměť a primární pevný disk, zatímco poslouží skříň, napájecí zdroj, optická jednotka i grafická karta.

12. Na prodej

Poslední možností je prodej starého notebooku na některém z online bazarových tržištích, protože může ještě dobře sloužit dál, k tomu vrátí pár kaček do rodinného rozpočtu.

Zdroj: https://www.techadvisor.com/article/725340/12-things-to-do-with-an-old-computer.html