Zimní pneumatiky nemají v teplém počasí ideální jízdní vlastnosti

V oblasti pravidel pro používání zimních a letních pneumatik existuje mnoho nejasností. Někteří lidé si myslí, že jsou povinni mít buď zimní, nebo letní pneumatiky, zatímco jiní se domnívají, že mají volbu, jaké pneumatiky si zvolí. Realita je však složitější. V zimě můžeme na vozidle mít i letní pneumatiky, pokud je stav vozovky vhodný a neexistuje očekávání, že se během jízdy situace výrazně změní. Nicméně záleží také na tom, zda je v úseku povinná zimní výbava. V tomto případě jsou zimní pneumatiky povinné bez ohledu na aktuální stav vozovky.

Mohlo by vás zajímat:  U elektromobilů Tesla lze využít záruku na baterii i motor

Zákon to přímo nezakazuje

Podzimní a zimní měsíce jsou již dávno pryč a s nimi i nutnost jezdit na zimních pneumatikách. I tak se v létě setkáváme s vozidly, která na sobě stále mají zimní pneumatiky. Zákony v ČR sice nezakazují jízdu v létě na zimních pneumatikách, ale je třeba si uvědomit, že to může být riziko. Kromě zvýšené opotřebitelnosti, hlučnosti a spotřeby jsou hlavním rizikem horší jízdní vlastnosti při vyšších teplotách, které v létě panují. Ty jsou horší než v případě pneumatik letních, a to může vést k nebezpečným situacím, jako je horší přilnavost na silnici nebo delší brzdná dráha.

Mohlo by vás zajímat:  Investice do levného auta se málokdy skutečně vyplatí
Zdroj obrázku: Freepik

Zimní pneumatiky v létě nejsou ideální volbou pro bezpečnou jízdu. Je to proto, že tyto pneumatiky mají horší vlastnosti při vyšších teplotách, které panují v létě, což může způsobit nebezpečí na silnici. Zimní pneumatiky jsou navrženy pro nízké teploty a sněhové podmínky, a proto mohou mít v létě horší jízdní vlastnosti, delší brzdnou dráhu, vyšší spotřebu paliva a větší opotřebení. Pokud je to možné, je vždy nejlepší používat letní pneumatiky, jakmile se teploty začnou zvyšovat. To pomůže zlepšit výkon vozidla a zajistit bezpečnost na silnici.

Jaká je minimální hloubka vzorku u pneumatik?

V zimním období je minimální hloubka vzorku u zimních pneumatik stanovena na 4 mm, ale v létě může být nižší až na minimální povolenou hranici 1,6 mm, stejně jako u letních pneumatik. Tento fakt využívají lidé, kteří nechávají své zimní pneumatiky na vozidle i v letních měsících, a to až do okamžiku, kdy je nutné je vyměnit. Zimní pneumatiky s nedostatečnou hloubkou vzorku však mohou být nebezpečné, zejména při nepříznivých povětrnostních podmínkách nebo na mokré silnici, kdy může dojít ke zhoršení jízdních vlastností a prodloužení brzdné dráhy.

Zdroj: https://www.continental-tires.com/car/tire-knowledge/tire-change-fitting/changing-tires/winter-tires-in-summer