Základní pravidla na dálnici zajišťují bezpečnost a předchází zbytečným komplikacím

V současné době je dálniční síť u nás stále nedostatečně rozvinutá, což způsobuje různé problémy a nešvary. Řidiči se zdají být stále nespokojeni s tím, jak jsou dálnice navrženy a fungují, což může vést k chybnému chování za volantem. Ačkoli jsou základní pravidla jízdy na dálnici jasně stanovená, mnoho řidičů je stále nedodržuje a nedokáže se přizpůsobit ostatním účastníkům silničního provozu. Ti, kteří tyto zásady dodržují, se často stávají v očích ostatních řidičů exoty, protože jejich jízda je zcela odlišná od průměru.

Levý pruh by měl být jen pro předjíždění

Pravidla pro jízdu na dálnici jsou jasná, ale v praxi se bohužel často nedodržují. Levý pruh je vyhrazen výhradně pro předjíždění, ale mnozí řidiči ho používají i pro běžnou jízdu, což může být velmi nebezpečné. Je důležité se držet pravidla, že levý pruh by měl být prázdný, pokud není provoz výrazně zahuštěný. Pokud musíme předjet pomalejší vozidlo, měli bychom do levého pruhu vjet jen na krátkou chvíli a následně se vrátit zpět do pravého pruhu, aby nedocházelo k nebezpečným situacím.

Mohlo by vás zajímat:  Policii v civilním voze prozradí typické chování a podezřelý styl jízdy
Zdroj obrázku: Freepik

Správné použití blinkrů

Blinkry v autech jsou proto, aby informovaly ostatní řidiče o našich záměrech. Mnoho řidičů si myslí, že blinkry stačí na chvíli zapnout, a už neřeší, jestli tím někomu pomůžou. Zvláště na dálnici je třeba být ohleduplný ke svým spolujezdcům a používat blinkry při každé změně směru jízdy. Bez ohledu na to, zda předjíždíme, sjíždíme z dálnice, nebo vjíždíme na odpočívadlo nebo benzínovou pumpu, je třeba používat blinkry. Tato malá gesta mohou předejít zbytečným nehodám a vytvořit klidnější a bezpečnější prostředí pro všechny účastníky silničního provozu.

Mohlo by vás zajímat:  Elektromobily dokážou nabídnout pořádný výkon, který u spalovacích vozů postupně mizí

Rychlost je dána zákonem

Je velmi důležité respektovat stanovený limit rychlosti na dálnici, který je v České republice 130 km/h. Pokud se ho nedržíme, riskujeme nejen postih ze strany policie, ale také ohrožení bezpečnosti na silnici. Zároveň však není vhodné jet na dálnici příliš pomalu, protože tím způsobujeme nebezpečí pro ostatní řidiče a můžeme způsobit zpomalení celého provozu. Pokud jedeme pomaleji než ostatní, dochází k rozdílu v rychlosti, což může vést k nebezpečným situacím, a může to dokonce vést k nehodám.

Zdroj: https://www.nyc.gov/html/dot/html/motorist/traffic_rules.shtml