Elektromobily dokážou nabídnout pořádný výkon, který u spalovacích vozů postupně mizí

Nadupaným čtyřlitrovým osmiválcům dávno odzvonilo. Takové motory už nezapadají do nové, zelenější a ekologičtější Evropy, a tak auta, která se s nimi ještě mohou pochlubit, během několika málo let nenávratně zmizí z českých silnic. Ale nemusíme chodit do extrémů, výkon motorů jednotlivých aut obecně klesá, a to i u značek, u kterých by to bylo ještě před několika dekádami naprosto nemyslitelné. Pro ty, kdo by chtěli mít pod kapotou nadupaný motor s výkonem stovek koní, však stále existuje alternativa, byť trochu nečekaná – elektromobil.

Elektrické supersporty

Věřte nebo ne, existují desítky modelů, které splňují i ty nejnáročnější požadavky na supersport. S jednou zásadní výjimkou, pohání je elektrický motor, a tak chybí klasická vůně benzinu i charakteristický zvuk těchto krásných aut. Ten je však často generován uměle, aby si jejich majitelé mohli jízdu opravdu užít. Nejde sice o modely vyráběné ve stovkách tisíc kusů, ale některé z nich se dostanou i na český trh.

Mohlo by vás zajímat:  Elektromobily nabízí úspornější provoz a menší riziko poruchy
Zdroj obrázku: Freepik

Tesla Roadster

Patří mezi ně třeba Tesla Roadster, prémiový model ikonické Tesly, pionýra elektromobility. Tenhle krasavec zrychlí z nuly na sto za méně než dvě vteřiny a jeho maximální rychlost se pohybuje kolem 400 km/h. Netrpí ani klasickou slabinou elektromobilů, nízkým dojezdem. Tesla slibuje, že na jedno nabití zvládne Roadster až tisíc kilometrů, ale to platí samozřejmě jen v případě, že se nebudete řítit po dálnici třeba třísetkilometrovou rychlostí.

Výkon se prodraží

Auta s výkonnými motory byla drahá vždycky, ale s nástupem elektromobilů se tenhle trend ještě prohloubil. Na druhou stranu je to jediný způsob, jak v nedaleké budoucnosti dostat pod kapotu několik stovek koní a užít si ostrou jízdu. Na druhou stranu jsou velmi vysoké pořizovací náklady vykoupeny minimálními náklady provozními, i takové supersporty, jako je Tesla Roadster, lze totiž nabíjet zdarma na bezplatných stanicích.

Zdroj: https://electricdriver.co/articles/electric-vehicle-performance/