Zajímavé vědecké objevy, které v poslední době překvapily

Vědecké objevy jsou vždy velice zajímavé a dokáží upoutat lidskou mysl. Dozvědět se něco nového v době, kdy už si myslíme, že nic nového se objevit nemůže, je vždy fascinující. Například v jihovýchodní části USA se rozšířil parazit, který napadá mozky lidí. Sociální síť TikTok je zahlcena nepravdivými videi o autismu. Vzpomínáte na dobu, kdy byla plastová brčka součástí nápojů? Není to tak dlouho, co byla vyměněna za papírová brčka. Bohužel i na první pohled „ekologická“ cesta má špatný vliv na lidské tělo.

Lidé na jihovýchodu USA jsou v ohrožení

Nedávno přišla USA se znepokojivou zprávou. V jihovýchodní části USA se usadila plícnivka, což je červ, který způsobuje krysí plicní červ. Tento parazit vyhledává krysy a slimáky, ale není mu cizí ani lidský mozek. Dospělí červi žijí v tepnách blízko plic, proto se tak červi jmenují. Tam se nadále páří a naklade vajíčka. Jakmile se larvy vylíhnou, krysa je vykašle nebo vyloučí. Larvy v exkrementech pro změnu sní plži, kteří se stanou potravou právě pro krysy, a koloběh je opět na světě. A jak se dostane do lidského těla? Jednoduše tím, že pozře tvora, který sežral právě infikovaného plže. Infikovat se může také pozřením neumytého salátu. Příznaky u lidí jsou mírné, ale u některých jedinců se mohou dostavit neurologické potíže. Alarmující je ale fakt, že se zvyšuje pocit infikovaných lidí.

Mohlo by vás zajímat:  Počítače Mac jsou tu s námi už desítky let. Za svůj název vděčí oblíbenému ovoci
Zdroj obrázku: Freepik

Záplava videí s autismem na TikToku

V poslední době jsou lidé vystaveny na sociální síti TikTok videím, jež upozorňují na autismus. Porucha autistického spektra (ASD) označuje skupinu komplexních neurovývojových poruch, které ovlivňují sociální interakci, komunikační dovednosti, chování a zájmy jedince. TikTok zde hraje roli, kdy uživatelé nahrávají různá edukativní videa informující ostatní uživatele o této nemoci. Bohužel ne všechna videa jsou správná a jejich přítomnost a sdílení šíří dezinformace.

Toxická papírová brčka

Na základě nedávné americké studie se přišlo na problém spojený s papírovými brčky. Až 90 % papírových brček obsahuje věčné chemikálie, tedy nerozkládací sloučeniny. Jejich hromadění uvnitř našeho těla mohou vést k řadě zdravotních problémů. Tyto chemické látky se nazývají „Forever chemicals“ a formálně jsou známy pod zkratou PFAS (poly – and perfluoroalkyl substances). Tyto látky se sotva rozkládají v přírodě, natož v lidském těle.

Zdroj: https://eu.usatoday.com/story/news/nation/2023/08/28/paper-straws-worse-than-plastic-pfas-study/70702090007/