Trh s elektromobily roste. Konkurence je velká, automobilky stále přinášejí novinky

Trh s elektrickými vozidly (EVs) prošel v posledních letech raketovým růstem a nabízí široký výběr vozidel pro zákazníky na celém světě. Elektrická vozidla se stala stále populárnějšími díky svým výhodám, včetně nižších emisí, nižších provozních nákladů a tichému provozu. V tomto článku se podíváme na současný stav trhu s elektrickými vozidly a na některé z nejvýznamnějších hráčů na tomto trhu.

Globální růst trhu s EVs

Trh s elektrickými vozidly zažil v posledních letech rapidní růst. Růst byl podpořen nejen zvyšujícím se důrazem na ochranu životního prostředí a snižování emisí skleníkových plynů, ale také pokračujícím technologickým vývojem a klesajícími náklady na výrobu baterií.

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) bylo v roce 2020 celosvětově prodáno přibližně 3 miliony elektrických vozidel, což představuje nárůst o 41% oproti roku 2019. Tento trend se očekává, že bude pokračovat i v dalších letech, s tím, že trh s EVs by mohl dosáhnout hranice 145 milionů prodaných vozidel do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat:  5G síť nabízí vyšší rychlost a nižší latenci, potěší také větší kapacitou
Zdroj obrázku: Freepik

Dominantní hráči na trhu s EVs

Několik automobilových společností se stalo klíčovými hráči na trhu s elektrickými vozidly a nabízí širokou škálu modelů pro zákazníky.

  1. Tesla: Společnost Tesla, založená Elonem Muskem, je jedním z nejznámějších a nejvlivnějších hráčů na trhu s EVs. Tesla nabízí modely jako Model S, Model 3, Model X a Model Y a je známá pro svou špičkovou technologii a dlouhý dojezd.
  2. Nissan: Nissan je jedním z průkopníků v oblasti elektrických vozidel s modelem Nissan Leaf, který je jedním z nejběžnějších EVs na světě. Nissan také investuje do nových modelů a technologií.
  3. Volkswagen: Volkswagen se rozhodl investovat velké prostředky do elektrických vozidel a plánuje rozšířit svou nabídku v následujících letech. Modely jako Volkswagen ID.3 a ID.4 jsou příklady této snaživosti.
  4. BMW: BMW nabízí elektrické verze svých tradičních modelů, jako je BMW i3 a BMW iX3. Společnost také investuje do vývoje nových EVs.
  5. Audi: Audi má v nabídce elektrická vozidla jako Audi e-tron a Audi e-tron GT, a plánuje další modely pro budoucnost.
  6. Hyundai/Kia: Tyto korejské značky nabízejí řadu elektrických vozidel, včetně Hyundai Kona Electric a Kia e-Niro, které nabízejí dostupnost a dobrý dojezd.
  7. Ford: Společnost Ford investuje do elektrických vozidel s modelem Mustang Mach-E a plánuje rozšířit svou nabídku elektrických vozidel.
  8. Porsche: Porsche nabízí elektrický sportovní vůz Taycan, který kombinuje výkon a luxus.
Mohlo by vás zajímat:  Moderní vozy nabízí větší bezpečnost, ale také kratší životnost

Rozvoj infrastruktury dobíjení

Jedním z klíčových aspektů růstu trhu s EVs je rozvoj infrastruktury dobíjení. Zvýšení počtu dobíjecích stanic na veřejných místech a v domácnostech je nezbytné pro podporu růstu elektromobility. Vlády a soukromé společnosti investují do rozvoje této infrastruktury, aby usnadnily používání elektrických vozidel.

Závěr

Trh s elektrickými vozidly je v současné době v plném rozkvětu a nabízí zákazníkům široký výběr vozidel s různým dojezdem, cenami a funkcemi. S růstem důrazu na ochranu životního prostředí a snižování emisí skleníkových plynů se očekává, že se tento trh bude nadále rozvíjet. Investice do technologického vývoje a infrastruktury dobíjení jsou klíčové pro udržitelný růst elektromobility a snížení dopadu automobilového průmyslu na životní prostředí.

Zdroj: https://www.enelxway.com/us/en/resources/blog/electric-vehicle-trends-2023