Blíží se léto a s ním nejen vlna veder, ale také vlna dovolených. Češi jsou obecně vášnivými cyklisty a také příznivci aktivních dovolených, a tak je více než pravděpodobné, že řada z nás vyrazí na silnice s koly na střešním nosiči, případně stále častěji na nosiči na tažné zařízení. Obě tyhle metody mají své nevýhody, a v případě nosiče na tažné zařízení dokonce hrozí pokuta. Ta není v Česku moc vysoká, ale pokud se s koly vypravíte i do zahraničí, za stejný přestupek si připlatíte. Ten je navíc snadné odhalit, ani vás k tomu nemusí zastavit policejní hlídka, a pokutu najdete až pár týdnů po návratu v poštovní či datové schránce.
Nosiče na tažném zařízení
Právě nosiče, které se připevňují na tažné zařízení, lidově řečeno kouli, s sebou přináší potenciální pokutu. Pokud tedy nosič nebo kola zakryjí SPZ, a to i jen částečně tak, že některé znaky na ní nejsou perfektně čitelné, dopouštíte se přestupku. Ne každý výrobce nosičů tohle pravidlo reflektuje, zejména ty, které nakoupíte levně z online tržišť z Asie, pravděpodobně splňovat evropské normy nebudou.

Střešní nosiče
Při využití střešních nosičů sice pokuta nehrozí, mají však nepříznivý dopad na spotřebu, ale také na jízdní vlastnosti vozu. Ne každé auto má kromě toho střechu s dostatečnou nosností pro umístění více než dvou, maximálně tří kol. A v neposlední řadě střešní nosiče znemožňují parkování v podzemních garážích i parkovacích domech a průjezd pod některými mosty a podjezdy, protože auto je s koly na střeše příliš vysoké.
Přívěsný vozík
Skvělou variantou je tak přívěsný vozík se stojany na kola, a to hlavně pro větší rodiny, které potřebují převézt čtyři a více bicyklů. Vozík od auta v cílové destinaci snadno odpojíte, neblokuje přístup do kufru a má svou vlastní SPZ a tu na autě neblokuje, takže s ním není možné dostat zmíněnou pokutu.
Zdroj: https://www.consumerreports.org/health/bike-racks-carriers/how-to-choose-and-use-the-right-bike-rack-a1180679643/