Převoz kol autem nemusí odpovídat platným předpisům

Blíží se léto a s ním nejen vlna veder, ale také vlna dovolených. Češi jsou obecně vášnivými cyklisty a také příznivci aktivních dovolených, a tak je více než pravděpodobné, že řada z nás vyrazí na silnice s koly na střešním nosiči, případně stále častěji na nosiči na tažné zařízení. Obě tyhle metody mají své nevýhody, a v případě nosiče na tažné zařízení dokonce hrozí pokuta. Ta není v Česku moc vysoká, ale pokud se s koly vypravíte i do zahraničí, za stejný přestupek si připlatíte. Ten je navíc snadné odhalit, ani vás k tomu nemusí zastavit policejní hlídka, a pokutu najdete až pár týdnů po návratu v poštovní či datové schránce.

Mohlo by vás zajímat:  Příliš nízká hladina paliva motoru škodí. Skončit může i nepojízdným vozem

Nosiče na tažném zařízení

Právě nosiče, které se připevňují na tažné zařízení, lidově řečeno kouli, s sebou přináší potenciální pokutu. Pokud tedy nosič nebo kola zakryjí SPZ, a to i jen částečně tak, že některé znaky na ní nejsou perfektně čitelné, dopouštíte se přestupku. Ne každý výrobce nosičů tohle pravidlo reflektuje, zejména ty, které nakoupíte levně z online tržišť z Asie, pravděpodobně splňovat evropské normy nebudou.

Zdroj obrázku: Freepik

Střešní nosiče

Při využití střešních nosičů sice pokuta nehrozí, mají však nepříznivý dopad na spotřebu, ale také na jízdní vlastnosti vozu. Ne každé auto má kromě toho střechu s dostatečnou nosností pro umístění více než dvou, maximálně tří kol. A v neposlední řadě střešní nosiče znemožňují parkování v podzemních garážích i parkovacích domech a průjezd pod některými mosty a podjezdy, protože auto je s koly na střeše příliš vysoké.

Mohlo by vás zajímat:  Past na opilé řidiče - tlakové senzory v sedadlech

Přívěsný vozík

Skvělou variantou je tak přívěsný vozík se stojany na kola, a to hlavně pro větší rodiny, které potřebují převézt čtyři a více bicyklů. Vozík od auta v cílové destinaci snadno odpojíte, neblokuje přístup do kufru a má svou vlastní SPZ a tu na autě neblokuje, takže s ním není možné dostat zmíněnou pokutu.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/health/bike-racks-carriers/how-to-choose-and-use-the-right-bike-rack-a1180679643/