Spánek je jednou z nejdůležitějších činností těla pro správnou regeneraci nejen po fyzické, ale také po psychické stránce. Někdy však můžeme zaznamenat problém s usínáním i samotným spánkem. V takovém případě mohou přijít vhod různé přístroje nebo aplikace v našich chytrých telefonech či hodinkách, které tak sledují náš spánek a předávají další poznatky ohledně nasbíraných dat. Na jednu stranu můžou přispět ke zlepšení spánku, na druhou stranu mají i své nevýhody.
Výhody
Trackery spánku sbírají potřebná data a zvyšují tak povědomí o spánku, což může vést k lepšímu porozumění nočním návykům. Na základě těchto dat můžete zlepšit své návyky a postupy spánkové hygieny. Slouží de facto jako nástroj pro posílení vztahu se spánkem. Veškeré výkyvy spánku, jako je apnoe nebo nespavost, vám tento tracker předá, abyste mohli tyto problémy vyřešit nebo vyhledat odbornou pomoc.
Trackery umožňují nastavovat si rutinu spánku, která vám připomene, kdy jít spát, a také vám přizpůsobí režim telefonu na Nerušit, abyste se mohli připravit ke spánku. Veškerá nasbíraná data slouží k pečlivé analýze a dlouhodobým trendům, podle kterých se můžete řídit, abyste mohli zkvalitnit svůj spánek.
Nevýhody
I přes všechny výhody zde najdeme také nevýhody, kterých není zrovna málo. Je nutné počítat s tím, že ne všechna data jsou relevantní a mohou vykazovat nepřesnosti. Někteří lidé jsou soutěživí a dychtí po úspěchu za každou cenu. I zde se objevují metriky a čísla, které mohou vést ke kontraproduktivnímu výsledku. Je nutné občas naslouchat také potřebám svého těla.
Nevýhodou je také vysoká pořizovací cena různých přístrojů, jako jsou chytré hodinky. K dispozici jsou sice nejlevnější okolo 1 000 Kč, ale opravdu kvalitní koupíte i za 16 000 Kč. Personalizace dat s sebou nese rizika ohledně zásahu do soukromí. Vaše data mohou být prodána dalším společnostem.
Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/do-sleep-trackers-really-work