Spustit hry na Linuxu není žádný problém. Použít jde několik jednoduchých nástrojů

Spustit hry na Linuxu není žádný problém. Použít jde několik jednoduchých nástrojů

Pokud máte operační systém Windows, pak s hrami pravděpodobně nemáte žádný problém. Jak ale hrát hry, pokud máte na počítači Linux? Díky mnoha možnostem je to jednodušší než kdysi. Dnes máme k dispozici nástroje, které nám s tím pomohou.

Hraní her za pomoci Proton a Steam Play

Mnoho her jde hrát na Linuxu díky nástroji Proton od Valve. Díky tomu, že využívá kompatibilitu za pomoci Wine, tak na Linuxu spustíme velkou část her přes Steam Play. Nainstalujte a spusťte aplikaci Steam. U her, které jsou kompatibilní, se vám v knihovně objeví možnost nainstalovat. Obtížnější je ovšem nákup her, protože ne vše je kompatibilní a před nákupem si hru ověřte v databázi uživatelů jménem ProtonDB. Pak si můžete být naprosto jistí, že hra, kterou si koupíte, vám opravdu pojede.

Mohlo by vás zajímat:  Zůstaňte vždy v obraze. Nefunkční Always on Display snadno opravíte na pár kliknutí
Zdroj obrázku: Freepik

Další možností je Lutris

Proton není jedinou možností, jak hrát hry na Linuxu. Druhou alternativou je program Lutris, který je určen pro správu a spouštění her za pomoci emulátoru Windows jménem Wine. Tento program vám sice práci s instalací a spouštěním her výrazně ulehčí, ale je možné, že bude potřeba vaše součinnost. Například práce s příkazovými řádky a dávání souborů dohromady. Proto je více než doporučeno mít alespoň nějaké základní zkušenosti s Linuxem.

Streaming, Beyond nebo PlayOnLinux

Další tři výborné alternativy, díky kterým si můžete zahrát své oblíbené hry. Naprostá většina moderních titulů je dostupná alespoň na jednom z těchto tří alternativních programů. Všechny jsou založeny na emulaci systému Windows Wine. Ovšem zprovoznění her pomocí jednoho z těchto programů nebude tak jednoduché a opět bude třeba znát alespoň základy práce s Linuxem, protože budete muset nainstalovat nejrůznější balíčky nebo záplaty, které jsou potřeba ke spuštění her.

Mohlo by vás zajímat:  Změnit čas v systému Windows lze dvěma způsoby. Oba zvládne snadno úplně každý

Pokud by se přes to všechno stalo, že si nebudete vědět rady, pak vám doporučujeme navštívit známou komunitu na Redditu Linux gaming, kde vám rádi poradí.

Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/how-to-play-pc-games-on-linux