Repasovaný, nebo nový: šikovné aplikace i systémová data odhalí, jaký telefon máme v ruce

Dostali jste výhodnou nabídku na koupi mobilního telefonu? Přijde vám podezřele levný? V dnešním návodu vám ukážeme, jak zjistit, jestli jde opravdu o nový kus, nebo repasovaný.

Pokud kupujete telefon z druhé ruky od soukromého prodejce, pak musíte vždy předpokládat, že telefon je použitý, i když ho třeba inzeruje jako nový. Tím se může myslet mnoho věcí. Například je jenom vybalený, ale nikdy nepoužitý, nebo je dlouhodobě používaný, ale bez známek opotřebení. Navíc pokud vám k tomuto zařízení nepředloží účtenku, tak nemůžete ani počítat s nějakou zárukou. Nyní se podíváme, jak rozeznat repasovaný model od nového.

Jak rozeznat modely u Applu

Pokud se chystáte koupit iPhone, tak v tomto odstavci zbystřete. Podíváme se, jak rozeznat iPhone repasovaný a nový. Není to žádná věda, protože se vše dá dohledat podle čísla modelu. Na iPhonu, který se chystáte koupit, otevřete nastavení a přesuňte se do sekce „obecné“. Zde najdete položku „model“, kde zjistíte vše, co potřebujete:

  • Pokud je uvedeno jako první písmeno M, pak se jedná o nové zařízení.
  • Pokud je první písmeno F, jedná se o renovované zařízení, tedy repasované.
  • Jestli začíná písmenem N, pak se jedná o model, který byl vydán jako náhrada za vadný kus.
Zdroj obrázku: Freepik

U Androidu je zjišťování složitější

U Android telefonů je postup složitější. Kdysi se za pomoci vytočení servisního čísla dalo zjistit přesně vše okolo daného telefonu, ale tato funkce již nefunguje. Nicméně i zde si můžeme za pomoci několika aplikací, které jde bezplatně pořídit na Google Play, ověřit, zda je telefon nový, nebo už byl použit. Tyto aplikace vám změří aktuální kapacity všech důležitých součástek. Pokud se pohybují mezi 98–100 procenty, pak máte určitě telefon nový.

Repasované telefony rozhodně nejsou nic špatného, pokud tedy byly repasovány u profesionálů. Prakticky se jedná o telefon z druhé ruky, který prošel všemi možnými procedurami, aby vypadal a fungoval jako nový.

Zdroj: https://www.techadvisor.com/how-to/mobile-phone/how-tell-if-second-hand-phone-is-refurbished-or-new-3797825/