Při používání ChatGPT je namístě opatrnost

ChatGPT od svého uvedení před rokem způsobil doslova poprask na celém světě. Do té doby byla úroveň AI na tristní úrovni. S uvedením ChatGPT tato úroveň prudce vzrostla. ChatGPT je jazykový model, který obsahuje informace z internetových stránek a pomůže vám odpovědět na dotaz nebo vypracovat text. Jeho služby využívaly a využívají miliony lidí na světě. Jenomže nic není tak, jak se na první pohled zdá. Tento chatbot není bezchybný. Na co si dávat pozor?

Bezpečnostní riziko

Asi největším strašákem je bezpečnost použití jeho služeb. OpenAI ukládá veškerou historii konverzací všech uživatelů. Z tohoto důvodu je velmi důležité, abyste nesdíleli s chatbotem nic soukromého a důležitého, jako jsou cenná data nebo přístup k internetovému bankovnictví, nikdy nevíte, kdy je někdo může zneužít. Byly případy, kdy i zaměstnanci renomovaných značek sdíleli citlivá data firem. Z tohoto důvodu některé velké společnosti zakázaly svým zaměstnancům používat ChatGPT.

Mohlo by vás zajímat:  Zoom nabírá na popularitě. Přinášíme tipy, díky kterým proběhnou videohovory na jedničku
Zdroj obrázku: Freepik

Nedůvěryhodnost odpovědí

Nic není dokonalé a ani odpovědi AI zdaleka ne. Existuje spousta důkazů lidí sdílejících špatné odpovědi AI. Bot selhává i v naprosto základní matematice. I zdánlivě důvěryhodné odpovědi ve skutečnosti nejsou tak pravdivé, jak by se mohly na první pohled zdát. Problém spočíval i v tom, že reálně nepracoval s aktuálními daty na internetu. Pracoval pouze s informacemi, které měl nasbírané do určitého data. Neznamená to, že by i s aktuálními daty byl bezchybný, konkurenční Bing pracuje s reálnými daty, ale ani on se nevyhne halucinacím.

Mohlo by vás zajímat:  Cloud computing hraje v moderních firmách důležitou roli. Zjednodušuje zpracování a správu dat

Budoucnost projektu

Na to si budeme muset ještě chvíli počkat. Bezpečnostní i další potíže přiznal i sám vývojář OpenAI. Proto doufá v co nejvyšší zpětnou vazbu uživatelů, aby mohl vylepšit a napravit chyby. Nicméně i tak je používání chatbotu velkým rizikem, jelikož shromažďuje opravdu všechna data. Buďte opatrní, co všechno sdílíte s AI.

Existují ještě další stinné stránky. Služby jazykového modelu využívají zločinci. Ti jej používají pro tvorbu malwaru nebo phishingového textu, aby získali důvěryhodnost a ušetřili si čas. Problémem je také potencionální ztráta zaměstnání lidí v různých profesích. Až čas ukáže, jak (ne)prospěšný bude tento jazykový model.

Zdroj: https://zerogravitymarketing.com/top-8-disadvantages-of-chatgpt/