Parkování auta v létě má několik důležitých pravidel

Letní jízda přináší mnoho výhod a úlev od zimních rizik, jako jsou namrzlé vozovky, sněhové závěje a mrazivá rána. Nicméně s příchodem teplého počasí přicházejí jiné problémy, které souvisí především s horkem. Ve dnech, kdy se očekávají vysoké teploty, je nezbytné pamatovat na několik důležitých věcí. Přesto na parkovištích často pozorujeme, že někteří řidiči tyto zásady přehlížejí. Jaké faktory by tedy měly být v letním provozu vozidel samozřejmostí?

Auto nechte prázdné

Mnoho lidí se při rychlém odskočení rozhodne nechat své dítě nebo domácího mazlíčka v autě. To však představuje velké nebezpečí, kterého bychom se měli vždy vyvarovat. Teplota ve vozidle zaparkovaném na slunci rapidně stoupá a může způsobit život ohrožující situace. Nikdy není jisté, zda se skutečně vrátíme během pár minut, a navíc může dojít k technické poruše zámku. Z hlediska bezpečnosti je proto důležité nikdy nenechávat v autě žádného člověka ani zvíře.

Mohlo by vás zajímat:  Správné použití klimatizace v autě zajistí komfort za jízdy
Zdroj obrázku: Freepik

Vyhněte se riziku přehřátí a požáru

Mnoho lidí používá své auto jako přeplněný sklad na kolech. Mají plné zavazadlové prostory i nacpanou kabinu. Nechat věci volně rozprostřené v autě, které je zaparkované na přímém slunci, je velké nebezpečí. Potraviny, léky, a dokonce i plastové láhve s vodou nebo plynové zapalovače mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Mějte na paměti také možnost poškození elektroniky v rozpáleném voze, protože vysoké teploty mohou negativně ovlivnit akumulátor.

Zabezpečte své auto proti nepříjemným následkům

Vysoké letní teploty mohou ve voze způsobit nepříjemné rozehřátí, takže sednout do auta, které parkovalo na slunci, není příjemný zážitek. Mnoho řidičů se snaží tento problém řešit tím, že ponechají okénka trochu otevřená, aby dovnitř proudil alespoň trochu vzduch, který by interiér ochladil. Tento postup však nese dvě zásadní rizika. Letní bouřky jsou často nevyzpytatelné a mohou přijít bez varování. Následný déšť zajistí, že interiér vozu bude promáčený. Kromě toho otevřená okénka vytvářejí příležitost pro zloděje, kteří snadněji získají přístup k autu a mohou si odnést cokoli, co považují za cenné.

Zdroj: https://www.nhtsa.gov/summer-driving-tips