Počítače a notebooky se systémem Windows stále patří mezi žádané zboží. Konkurovat MacBooku mohou jen ty nejkvalitnější notebooky. Na druhou stranu jsou notebooky cenově dostupnější než právě MacBooky s operačním systémem macOS. Kvalitní notebook pořídíte za cenu nejlevnějšího MacBooku, což se určitě vyplatí. Po nějaké době tyto kvalitní notebooky nebo horší začnou zlobit. Záleží také na tom, jak se staráte o své zařízení a jak moc ho máte zahlcené. Problémy mohou vzniknout různými vlivy, ale mezi nejčastější patří chyby pevného disku. Co způsobuje zhoršení provozních podmínek vašeho zařízení?
Absence údržby
Nesmírně důležitá je správná a častá údržba zařízení. Pravidelná údržba prodlužuje životnost počítače a předejde nepříjemným momentům, které zbytečně škodí vašemu zařízení. Jakmile tedy spatříte první příznaky zpomalení a potíží, nečekejte a začněte co nejdříve s údržbou a čištěním. Při známkách zpomalení se doporučuje defragmentovat disk. Tato metoda už netrvá hodiny jako dříve, ale zabere pár minut a výsledek jde poznat téměř ihned. Defragmentaci lze provést pouze u HDD disků, nikoliv u novějších SSD.
Jak začít s defragmentací
Jak bylo výše zmíněno, samotná defragmentace urazila dlouhý kus cesty a celý proces trvá opravdu chvíli v porovnání s předchozími systémy Windows. Navíc pokud jste nic neměnili v nastavení systému, tato činnost automaticky probíhá v určitých intervalech. V případě, že máte defragmentaci vypnutou, zapnete ji následujícími kroky:
- vedle ikony Windows klikněte na ikonu lupy (hledat) a napište „Defragmentace jednotek a optimalizace jednotek“,
- zvolte konkrétní disk,
- spusťte defragmentaci,
- vyčkejte, než celý proces skončí, a potvrďte dokončení.
Po dokončení byste měli zaregistrovat první změny, především v rychlosti a plynulosti systému. Pamatujte však, že tato metoda platí pouze pro HDD disky. Pro SSD disky existuje jiná metoda, kterou si rozebereme jindy.
Zdroj: https://www.techtarget.com/searchwindowsserver/definition/defragmentation