Palivo můžete ušetřit stylem jízdy i plánováním cesty

Životní náklady vzrostly asi o pětinu, úspory naopak o zhruba stejnou částku inflace ztenčila. I přesto však letos Češi jako vždy vyráželi ve velkém na dovolenou k moři. Nebo možná právě proto, nikdo si totiž nemůže být jistý tím, co se s potenciálně ušetřenými penězi stane v nejbližších měsících. Dovolenou však letos volíme pečlivěji než v minulých letech a z pochopitelných důvodů se snažíme na cestování ušetřit. Rádi bychom utratili méně také za dopravu, což je možné hlavně v případě, kdy k moři vyrazíme vlastním autem. Úsporný může být styl jízdy, ale i vhodně naplánovaná cesta.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru vozu hledí mnozí na parametry, které nehrají důležitou roli

Vyhněte se kolonám

Největším zbytečným žroutem paliva jsou kolony na dálnicích, které se se železnou pravidelností objevují na hlavních severojižních tazích každý víkend. Jedete-li ve špičce, jen těžko se jim vyhnete. Ale pokud svou cestu můžete naplánovat na jinou než tu nejvíce exponovanou část týdne, máte slušnou šanci, že pojedete rychle a bez popojíždění.

Zdroj obrázku: Freepik

Snižte hmotnost zavazadel

Naložit auto až po střechu může být praktické, jedete-li na dva nebo tři týdny do apartmánu někde na pláži, ale řada toho, co pokládáte za nezbytnosti, je ve skutečnosti postradatelná. Kromě přebytečného oblečení, které ve Středomoří v létě jen těžko užijete, jde třeba o zásoby potravin. Ty jsou v jihoevropských zemích zhruba stejně drahé jako v České republice a navíc můžete nakupovat v nadnárodním řetězci, který nabízí podobné produkty jako u nás.

Mohlo by vás zajímat:  Půjčení auta na dovolené nemusí být vždy jednoduché

Dálnice nemusí být to pravé

Cesta po dálnici bývá nejrychlejší, ne vždy je ale nejkratší a nejekonomičtější. Při podrobnějším pohledu na mapu možná zjistíte, že když ujedete větší část cesty po rychlostních komunikacích, kromě nákladů na dálniční poplatky nebo známku ušetříte také deset litrů benzínu či nafty. Cesta se přitom protáhne jen třeba o čtyřicet minut, což není tolik, pokud celá trasa trvá třeba deset hodin.

Zdroj: https://www.cbac.com/media-center/blog/2019/october/holiday-travel-fuel-efficiency-tips/