Prach je úhlavní nepřítel všech zařízení. Začít s čištěním je nutné především doma

Každý den, hodinu, minutu a vteřinu čelíme prachu, pylu a dalším nečistotám ze vzduchu a to má negativní vliv na naše tělo. Abychom se tomu účinně bránili, pravidelně uklízíme domácnost, a co se týče dalších hrozeb, i tady myslíme na ochranu.

Každý z nás vlastní nějaké elektronické zařízení. Vesměs všechna zařízení jsou náchylná na prach a další nečistoty, které jsou ve vzduchu. Pojďme se nyní podívat, jaký dopad má prach na IT zařízení a jak postupovat, abychom se těchto nežádoucích částic zbavili.

Mohlo by vás zajímat:  Propojení telefonu s televizí: jednoduchý návod pro Android i zařízení Apple

Usazený prach

Většina zařízení spoléhá na proudění vzduchu, které jim pomáhá odvádět teplo generované elektrickou energií. Prach může toto proudění ztížit tím, že se usadí na větracích otvorech, což může způsobit horší proudění vzduchu a zařízení se začne přehřívat. Prach také může narušovat práci samotných větracích ventilů. Prach se usazuje na deskách plošných spojů, což rovněž může vést k přehřívání jednotlivých součástek.

Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelně uklízejte

Můžete si myslet, že zlepšení cirkulace vzduchu může pomoci elektronickému zařízení, což je z části pravda, ale na druhou stranu se stane kontraproduktivním, pokud pravidelně neuklízíte domácnost. Pamatujte na tři základní činnosti:

  • utírání prachu,
  • vysávání,
  • umývání podlahy.
Mohlo by vás zajímat:  Nepoužívejte veřejné USB nabíjecí stanice! Proč jsou nebezpečné?

V opačném případě vám bude cirkulovat stále dokola prach. Nezapomínejte začínat stropem, pokud máte stropní desky.

Jak tedy ochránit své zařízení?

V první řadě je nejdůležitější prevence. To znamená, abyste dodržovali pravidelný úklid a čistotu ve své domácnosti. Jak bylo výše zmíněno, dané tři činnosti jsou opravdu nejdůležitější pro zastavení šíření prachu. Dále vyberte vhodné místo pro zařízení, aby mělo prostor pro odvádění vyprodukované energie. Nejhorší je uzavřené místo, kdy odváděný vzduch bude narážet do stěn, zdí a následně se vracet zpátky. Nejen, že bude mít tendenci se přehřívat, ale také bude hromadit více prachu. Jednou za čas odmontujte kryt těchto zařízení a vyčistěte je od prachu. Jestli nevíte, jak začít, podívejte se na různá videa na YouTube, kde máte spoustu návodů, nebo využijte služeb odborníka.

Zdroj: https://gleem.co.uk/blog/the-secret-to-keeping-your-office-electronics-clean-and-dust-free