Pomalý počítač a zamrzávání nikoho nepotěší. Na vině může být nedostatek paměti RAM

Pomalý počítač a zamrzávání nikoho nepotěší. Na vině může být nedostatek paměti RAM

Pracuje váš počítač zpomaleně, a stává se dokonce, že zamrzává? Dostáváte chybové hlášky o nedostatku paměti? Pokud alespoň u jedné z otázek odpovíte ano, pak budete pravděpodobně potřebovat více paměti RAM.

Co je to vlastně RAM?

Zkratka RAM znamená Random Access Memory a je to typ uložiště, které je super rychlé. Díky němu náš počítač uchovává krátkodobě data, která potřebujeme rychle zpracovat. Čím více této paměti máte volné, tím více projektů a činností můžete dělat najednou. Jak jste na tom vy, můžete zjistit v našem dnešním článku, kde se podíváme na to, jaké je vaše využití a zda vaše PC potřebuje navýšit tyto paměti, nebo jich máte dostatek.

Mohlo by vás zajímat:  Životnost baterie prodlouží několik pravidel během nabíjení
Zdroj obrázku: Freepik

Kolik paměti RAM vlastně máte?

Zjištění tohoto údaje je naprosto jednoduché a my vám ukážeme, jak na to v nejrůznějších verzích Windows. Pro Windows 10 otevřete Nastavení a vyberte položku Systém. V podmenu Specifikace zařízení uvidíte řádek s aktuálním číslem vašich pamětí. Stejné je to i u Windows 11. Pokud ovšem stále pracujete na starším Windows 7, pak tuto možnost najdete najetím a otevřením nabídky Start, kde pravým tlačítkem kliknete na Počítač a vyberete možnost Vlastnosti. Nejjednodušší je to u Macu, kde jen kliknete na ikonu Apple a zvolíte možnost O tomto Macu.

Mohlo by vás zajímat:  Oleofobní vrstva se z moderních displejů postupem času ztrácí

Zkontrolujte si využití svých pamětí

Zapněte správce úloh kombinací kláves Ctrl + Shift + Esc a vyberte možnost paměti RAM. Zde vyberte aktuální využití pamětí a v sekci výkon uvidíte, jak na tom jste. Pokud je využití na maximu, pak je rozhodně na čase přikoupit další paměti, pokud je to možné. Jinak si budete muset zvyknout na pomalý chod svého PC a občasné zamrzávání, což není nikomu příjemné.

Pokud máte v dnešní době 4 GB a méně, pak byste o upgradu měli rozhodně uvažovat. Optimální množství ovšem je alespoň 8 GB RAM. Navíc pokud chcete hrát hry, pak doporučujeme minimálně 16 GB.

Zdroj: https://www.itpro.co.uk/laptops/29190/how-to-find-ram-speed-size-and-type