Víte, jak se zbavit plastového odpadu? Vědec z Chorvatska vám to prozradí

Víte, jak se zbavit plastového odpadu? Vědec z Chorvatska vám to prozradí

Jeden chorvatský vědec se rozhodl podělit o svůj objev. Přišel na to, jak se zbavit plastového odpadu, který velmi trápí přírodu, moře i ostatní lesní porosty. Životní prostředí velmi trpí, protože mnoho lidí jde do lesa a odhodí tady kapesník, tady kelímek nebo obal od sušenky. V konečném důsledku je to světový problém, který je potřeba řešit.

Do roku 2050 bude v oceánech více odpadu než samotných ryb

Vědci odhadují, že do roku 2050 bude v mořích a oceánech více plastového odpadu než ryb. Roční produkce odpadu tak může dosáhnout až 1,1 miliardy tun. Je to množství, které si těžko umíme představit, přitom před pěti lety byla celosvětová produkce odhadnuta na 380 milionů tun. Plastový odpad znečišťuje životní prostředí ještě několik let poté, co byly odhozené.

Mohlo by vás zajímat:  Hrozí v budoucnu, že se nebude moci létat na dovolenou?

Lidé by se tak měli naučit recyklovat plastové odpadky, ale někdy se může objevit problém s recyklací samotnou. PET se běžně používá při výrobě nápojových lahví. Aby se tento materiál mohl recyklovat, je potřeba organických rozpouštědel a vysoké teploty. Vědec z Chorvatska ale přišel na způsob, jak s recyklací pomocí. Zelenější, a tudíž zdravější řešení umožní štěpení PET na kyselinu tereftalovou při pokojové teplotě a také za pomoci normálního tlaku.

Byly již provedeny experimenty, jestli tento systém funguje

Vědci se snaží dělat různé testy a studie, aby potvrdili, že tento systém bude funkční. Bohužel tomu stopku dala hlavně pandemie a následné problémy a restrikce. V mnoha případech tak došlo k úplnému přerušení výzkumu. Muselo se tak začínat od nuly a díky tomu vzniknul právě tento nápad.

Mohlo by vás zajímat:  6 zajímavých využití pro lidský odpad: možná splachujete do záchodu zlato

Sám vědec uvedl, že po návratu do práce se zaměřil na materiál PET a jeho ničení při pokojové teplotě a zároveň v párách různých kapalin. Ve svém nejnovějším objevu představuje několik metod recyklace plastů. Metoda dosáhla zpracování PET materiálu na úrovni 99 %, což je velký úspěch. Popsaný postup může tvořit základ pro vývoj nových postupů při zpracování PET materiálů.

Zdroj: https://www.interregeurope.eu/caponlitter/news/news-article/12545/the-croatian-examples-of-waste-reduction-initiatives/