Okolní teplota má na baterii notebooku zásadní vliv

Elektronika je běžnou součástí našich životů. Využíváme ji nejen pro osobní účely, ale zejména pro práci. Notebooky jsou vybaveny Li-ion bateriemi, které nejlépe fungují v rozmezí teplot 10-35 °C. Jakýkoliv provoz mimo toto rozmezí negativně ovlivňuje její životnost. V některých případech hrozí zkrácení životnosti nebo dokonce i nenávratné poškození. Pokud nevlastníte odolný notebook s americkým vojenským standardem MIL-STD 810H, tak čtěte následující řádky.

Obecná životnost baterie

Každá baterie notebooků má v sobě určitý počet článků. Čím vyšší počet je, tím vyšší docílíte kapacity baterie. Průměrný akumulátor obsahuje 400 až 1 000 nabíjecích cyklů podle daného typu. Nová baterie by tak v průměru měla vydržet zhruba 3 roky. Tato doba může být daleko vyšší, záleží na tom, jak se k baterii chováte a jakým podmínkám vystavujete.

Mohlo by vás zajímat:  Umělá inteligence se stává součástí našeho běžného života v mnoha sférách
Zdroj obrázku: Freepik

Vhodná péče o akumulátor

Stejně jako chytré telefony, tak i notebooky jsou vybaveny Li-ion bateriemi, které se doporučují nabíjet v rozmezí 20-80 %. Nenechávejte notebook zbytečně vybíjet, ani ho nenabíjejte na maximální hodnotu. Toto pravidlo platilo u předchozích NiMH baterii s paměťovým efektem. Vyvarujte se nabíjení notebooku, když je její hodnota vyšší, jak 80 %.

Velkou roli hraje okolní teplota. Ideální teplota se pohybuje okolo 20 °C. Při teplotě vyšší, jak 30 °C, hrozí snížení celkové životnosti. Tato teplota může vzniknout také nedostatečným prouděním vzduchu z ventilátorů, například když nemáte notebook na tvrdém rovném povrchu. Totéž platí o teplotách nižších 5 °C. Při dlouhodobějším skladování notebooku nabijte notebook alespoň na 60 °C a ponechte v místě, kde je 15 °C.

Mohlo by vás zajímat:  Podvodníci jsou stále protřelejší. Jediným hovorem dokážou odcizit veškeré finanční prostředky

Tři pravidla

Pro udržení co nejdelší životnosti baterie notebooku dodržujte pravidlo tří. Jako první se snažte udržovat úroveň nabití akumulátoru v rozmezí 20-80 %, vystavení a použití notebooku v doporučené teplotě a rozhodně jej nepřetěžujte. Čas na výměnu baterie se pozná, jakmile klesne kapacita baterie a její celková výdrž je nízká. Důležitým signálem je známka poškození, jako je například vyboulení.

Zdroj: https://www.intercel.eu/frequently-asked-questions/temperature-effects-on-batteries/