Velký úžas vzbuzují nové technologie a dávají určitý vhled do budoucnosti. Jak často se ale díváme zpátky do minulosti, abychom zjistili historii a vývoj, bez kterého bychom byli ochuzeni o tato zařízení? Věděli jste, že 3. dubna to bylo přesně 50 let od prvního uskutečněného hovoru prostřednictvím bezdrátového telefonu?
První bezdrátový telefon na světě
Píše se 3. duben roku 1973 a inženýr Motoroly Martin Cooper kráčí ulicemi Manhattanu. Nejedná se o nic zvláštního, až do momentu, kdy vytáhne mobilní telefon a začne komunikovat do prapodivného zařízení. První hovor nebyl směrován rodině nebo blízkému, nýbrž konkurentovi, aby mu mohl sdělit novinu, že byl rychlejší a úspěšnější než on. Na druhém konci bylo údajně slyšet pouze ticho a skřípání zubů. V ten moment nikdo netušil, co tento moment odstartuje. Tehdejší zařízení bylo podobné DynaTAC 8000X (první bezdrátový mobilní telefon).
DynaTAC byl dostupný v roce 1983 v síti 1G za 12 000 dolarů (v přepočtu na dnešní dobu). Plné nabití telefonu zabralo 10 hodin a poskytoval až 30 minut volání. 2G síť přišla o 10 let později v roce 1991. V roce 1995 bylo představeno VoIP (Voice over Internet Protocol), který lidem šetřil peníze pomocí internetem zprostředkovaných hovorů. Na konci milénia, v roce 1999, přišli Japonci s modelem Kyocera VP-210, jenž byl vybaven fotoaparátem a videokamerou.
Éra chytrých telefonů a internetu
Dnes je to tedy 50 let od prvního mobilního telefonu. Vývoj telefonů pokračoval nadále, koneckonců nyní existuje dvojnásobek telefonů, než je samotný počet lidí. Chytré telefony se staly tak pokročilými, že je nepoužíváme pouze pro komunikaci s ostatními lidmi, ale také pro zábavu, práci, navigaci, vzdělávání, fitness, překlady, ukládání dat, pořizování fotografií a spoustu dalších činností. Tento pokrok byl prohloubený představením iPhonu společností Apple společně s uvedením AppStore.
Cooperova vize
Mnozí si myslí, že jsme na samotném vrcholu, což může být do jisté míry pravda, ale na druhou stranu jsme stále v plenkách. Podle jeho vize je primitivní držet u ucha zařízení a vykonávat různé úkony na mobilu, abychom dosáhli požadovaného výsledku. Jeho vize spočívá v tom, že budou chytrá zařízení a inteligence propojeny takovým způsobem, že jen pouhé vytočení čísla by mělo být podobné například myšlence.
Co nás čeká v budoucnu, to řeknou nadcházející roky, nicméně s nástupem ChatGPT a jeho neuvěřitelným pokrokem se máme jistě na co těšit, nebo taky ne?
Zdroj: https://gizmodo.com/first-cell-phone-call-50-years-motorola-martin-cooper-1850295539