Ochranu před online hrozbami může zvýšit samotný uživatel

Podvody na internetu nejsou nic nového, první se objevily už na počátku devadesátých let minulého století, kdy byla tato síť ještě v plenkách. Ale jak na internetu přibývalo uživatelů, začaly být různé druhy podvodů či krádeží identity lukrativnější. Dnes existují organizované skupiny, které systematicky okrádají uživatele z celého světa. Některé útoky vypadají tak komicky, že je snad ani nemůžeme brát vážně, ale existují i podstatně sofistikovanější metody. Podvodníci se přitom stále častěji zaměřují na uživatele jako na nejslabší bod jakékoli obrany.

Mohlo by vás zajímat:  Nahrávání souborů na iCloud může být mnohem rychlejší. Stačí provést několik jednoduchých kroků

Více mailů, různá hesla

Základním pravidlem je nepoužívat stejné heslo pro různé služby. Ale protože kapacita lidského mozku je omezená a málokdo udrží v hlavě třeba padesát hesel ke službám, které na internetu využívá, dodržuje jej jen málokdo. Dobrou ochranou je tak alespoň využívání více e-mailových adres, přičemž jednu nebo dvě klíčové budete používat jen k přihlašování do citlivých aplikací, jako je elektronické bankovnictví nebo datová schránka. Nebude-li tuto adresu nikdo znát, protože nebude sloužit k odesílání a přijímání mailů, nebude ji nikdo ani moci zneužít.

Mohlo by vás zajímat:  Konec kabelů a přehřívání telefonu. Bezdrátová nabíječka má ale i nevýhody, o kterých se nemluví
Zdroj obrázku: Freepik

Na sociálních sítích obezřetně

Sociální sítě jsou důležitým nástrojem mnoha podvodníků. Množí se na nich krádeže identity, kdy někdo kompletně zkopíruje váš účet a pak se za vás vydává. Ale ze sociálních sítí dokážou podvodníci zjistit i spoustu informací o vás a vaší rodině, které pak mohou zneužít při jiné formě útoku. Rozhodně se tak vyplatí zaměřit se na ochranu soukromí těchto profilů, údaje na nich by pokud možno neměly být veřejně přístupné komukoli.

Držte se toho, co znáte

Dokud se budete pohybovat jen na známých stránkách a aplikacích, riziko je minimální. Nebezpečné pak mohou být stránky, na které se proklikáte skrze sérii odkazů, která často začíná nějakým zvláštním příspěvkem na sociální síti. Jakmile se dostanete ze známých vod, zbystřete. Nebezpečí dnes na internetu číhá doslova na každém rohu.

Zdroj: https://staysafeonline.org/resources/online-safety-basics/