Některé typy vozů musí absolvovat kontrolu na STK častěji

Pro majitele nových vozidel je to pouze formální záležitost. Ale čím starší je auto, tím nervóznější bývá jeho majitel, když se blíží druhé výročí poslední návštěvy stanice technické kontroly. Tam totiž musí jednou za čas každé vozidlo, aby mohlo legálně do provozu na veřejných komunikacích. Většina z nás si myslí, že kontrolu je nutné absolvovat každé dva roky, ale to není úplně přesné. Pro klasická osobní auta registrovaná k běžnému používání je skutečně povinná kontrola STK jednou za dva roky. Avšak podmínky pro jiné druhy vozidel se mohou lišit. Pojďme se podrobně podívat na to, jaká pravidla aktuálně platí.

Mohlo by vás zajímat:  Reálná spotřeba aut je vždy horší než ta deklarovaná od výrobce

Standardní podmínky

Nové auto je přirozeně ve výborném stavu, a proto je první návštěva STK povinná až po 4 letech od registrace. Musí to být auto vlastněné a provozované fyzickou osobou a registrované k běžnému používání. Taktéž jeho provozní hmotnost nesmí přesáhnout 3,5 tuny. Po první kontrole je pak potřeba absolvovat kontrolu každé 2 roky a tak dále až do doby, kdy je vozidlo vyřazeno z evidence a majitel jej nechá vyřadit z registru.

Zdroj obrázku: Freepik

Taxíky a sdílená auta

Nicméně ne každé auto je určeno pro individuální použití. Podmínky pro vozidla taxislužby, autopůjčoven a různé sdílené platformy, jako je stále populárnější carsharing, jsou odlišné. Tato vozidla musejí absolvovat STK každý rok od první registrace. Čtyřletá pauza mezi registrací a první kontrolou pro tato vozidla neplatí.

Mohlo by vás zajímat:  Základní pravidla na dálnici zajišťují bezpečnost a předchází zbytečným komplikacím

Vozidla s vyšší hmotností

Také vozidla s hmotností vyšší než 3,5 tuny musí projít technickou kontrolou každý rok, a to bez ohledu na to, k jakému využití jsou tato auta registrována. Přestože se toto pravidlo na první pohled nemusí týkat majitelů osobních vozů, skutečnost je taková, že s rostoucím počtem těžších elektromobilů na trhu se pravděpodobně některé dodávky, nebo dokonce i sedmimístné osobní vozy přiblíží této hranici a snadno ji mohou i překročit.

Zdroj: https://www.stanicetechnickekontroly.cz/info-tp