Nefunkční světlomet může být důvodem k udělení pokuty i příčinou nehody

Každý řidič by měl být nejvíce zodpovědný, jak jen může. Na jeho zodpovědnosti závisí spousta životů a zdraví ostatních účastníků dopravy. Ruku na srdce, kdo z nás dodržuje preventivní kontrolu vozu předtím, než se chystá vyjet automobilem pryč. Možná toto nadšení trvá chvíli po absolvování autoškoly nebo při pořízení nového automobilu, časem se ale tento rituál postupně vytrácí. Před samotným vyjetím byste měli zkontrolovat:

  • povinnou výbavu,
  • stav provozních kapalin,
  • pneumatiky,
  • světlomety.

Na straně záleží

Je obrovský rozdíl, zda nesvítí levý, nebo pravý světlomet. Absence pravého světlometu je sice problém, nicméně ne takový, jako když nesvítí levý světlomet. Levá strana je totiž důležitá, co se týče ochrany, jelikož nás může řidič protijedoucího automobilu považovat za motocykl. Uvidí tak pouze jedno světlo z dálky a nebude počítat s levou částí vozu, jakmile se budete míjet.

Mohlo by vás zajímat:  Palivo můžete ušetřit stylem jízdy i plánováním cesty
Zdroj obrázku: Freepik

Zvýšené riziko kolize

Jízda s nefunkčním světlometem je riskantní. Nejen že nás může zastavit policie a udělit nám pokutu, samotná jízda nás vystavuje daleko vyššímu riziku. Nefunkční světlomety zhoršují podmínky, tedy ztíží výhled na cestu, a také my samotní budeme hůře identifikovatelní. Zvyšuje se tak riziko nehody, které může mít v lepším případě finanční dopad v podobě poškozeného automobilu, v tom horším případě zdravotní újmu s možnými trvalými následky. K tomu si připočtěte zajištění místa dopravní nehody a řešení papírování.

Mohlo by vás zajímat:  Elektromobily jsou pro české dovolenkáře prozatím tabu

Co dělat v případě absence světlometu

Nejjednodušší je zkontrolovat před samotnou jízdou, zda nám světlomety fungují, či ne. V případě absence je namístě tuto žárovku vyměnit. Ne každý to však zvládne sám, namístě je tak požádání někoho zkušenějšího. Jestli ani v tomto případě neuspějete nebo vás potká tato nepříjemnost během jízdy, zapněte alespoň denní svícení a mlhovky. Není to sice ideální řešení, ale na nouzové dojetí do autoservisu nebo k domovu, než další den navštívíte autoservis, postačí.

Zdroj: https://www.championautoparts.com/Parts-Matter/driver-education-and-vehicle-safety/troubleshooting-common-headlight-problems.html