Nejčastější chyby při používání mikrofonu zbytečně kazí streamovaný obsah

Streamování je populární činností na internetu. Můžete defakto streamovat, co chcete. Od hraní her, zprostředkování rozhovorů až po nejrůznější šílenosti. Jestliže získáte a zaujmete publikum, můžete si tak přivydělat hezké peníze. Se zvyšující se fanouškovskou základnou je vhodné investovat do kvalitního zařízení. Pozor ale, ne vždy nejlepší vybavení automaticky znamená nejlepší výsledky. Je potřeba se naučit správně tyto přístroje používat.

Nejčastější chybou je špatné použití mikrofonu. V praxi to znamená, že mikrofon máte buďto blízko, nebo příliš daleko od úst. Ideální vzdálenost bývá obvykle v rozmezí 15–30 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Předejděte ztrátě telefonu díky šikovné aplikaci a správné prevenci

Citlivost

Gain je pojem označující zesílení mikrofonu, nepleťte si ho však s výstupní hlasitostí. Gain staging je úprava vašeho nastavení gainu na ideální úroveň pro váš mikrofon. Váš gain by měl být nastavený tak, aby byl vysoký pro čistý vzduch, zároveň nesmí být příliš vysoký, hrozilo by zkreslení.

Nízká kvalita rozhraní XLR

Používáte XLR mikrofon? Bez ohledu na úroveň zisku záleží na kvalitním zdroji. Nekvalitní zvukové rozhraní přináší spoustu šumu, což má za výsledek výslednou špatnou kvalitu zvuku. Mezi nejoblíbenější XLR rozhraní pro streamery patří Scarlett FocusriteElgato Wave XLR. Mnoho streamerů dělá chybu, že si pořizuje nekvalitní XLR rozhraní.

Mohlo by vás zajímat:  Při problémech s načtením webové stránky existuje několik možných řešení
Zdroj obrázku: Freepik

Šum na pozadí

Další častou chybou je šum na pozadí. Je jedno, o co se jedná, nejčastěji však o další zařízení v domácnosti (ventilátor, klimatizace, zvuky z otevřeného okna…). Někdy jde slyšet i pouhé ťukání do klávesnice. V takovém případě se vyplatí snížit hlasitost mikrofonu a minimalizovat vnější vlivy.

Zvukové filtry

K dispozici je hned několik filtrů. Mezi základní filtry patří šumové brány, ekvalizérkomprese. Tyto filtry vám pomohou získat co nejlepší zvuk. Mikrofony obecně vytvářejí čisté plátno, což vám umožňuje se dokonale přizpůsobit vašemu hlasu. Mnoho streamerů má tristní znalosti. Zkuste prohledat internet, jak správně nastavit tyto filtry, nebo se podívejte na toto video, které vám ukáže, kde nejčastěji děláme chyby.

Zdroj: https://www.soundguys.com/why-does-my-microphone-sound-bad-23749/