Krimi seriály jsou velice oblíbenými pořady v televizi. Nemohlo vám jistě uniknout, jak analytici získávají data z telefonu. Lze opravdu získat již smazaná data z mobilních telefonů, nebo se jedná pouze o fikci, která funguje jenom v televizi?
Mobilní forenzní vyšetřování probíhá, když jsou data z telefonů klíčová pro další průběh vyšetřování. I jedna zpráva, obrázek nebo cokoliv může vést ke stopě a vyřešení případu, nebo alespoň části daného případu. Policie si může vyžádat k prozkoumání váš telefon, i když nejste hlavním podezřelým. Forenzní analytici mohou provádět různé způsoby, jak získat data. Mohou prohledat telefon manuálně, přenést data z telefonu na PC, vidět skrytá data nebo obnovit některé textové zprávy.
Co vše lze obnovit?
Abychom nežili v omylu, všechna smazaná data se nesmažou ihned nastálo. Může za to flash paměť, která je i po smazání zachovává, dokud není potřeba uvolnit místo pro něco nového. Jestliže telefon data nesmazal, může je vyhledat jiný software. Tento proces obnovení není jednoduchý pro běžného uživatele, ale na forenzním si s tím poradí i prostřednictvím příslušných nástrojů a softwarů. Záleží ale na tom, jak dlouho je smazaný soubor a jak často používáte telefon. Na základě těchto dvou proměnných se data buď zachovají, nebo ne.

Mezi obnovitelné soubory především patří:
- SMS a iMessage zprávy, e-maily,
- historie hovorů,
- kontakty, poznámky, události kalendáře,
- obrázky a videa.
Jak zůstat v bezpečí
Asi není způsob, jak byste uchovali v bezpečí všechna data před forenzním vyšetřováním, stejně tak nelze ani obnovit, a tím pádem získat všechna data z telefonu. Existuje spousta nástrojů, díky kterým je možné získat smazaná data. Pro vyšší pocit bezpečí se snažte mít vždy maximální úroveň zabezpečení, to znamená šifrované zprávy, silná hesla, a neprovádějte nic, co by vás mohlo dostat do křížku s policií.
Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/forensic-analysts-get-deleted-data-phone/