Nateklá baterie u notebooku znamená jediné: honem s ní rychle pryč

Nateklá baterie u notebooku znamená jediné: honem s ní rychle pryč

Notebooky od doby, kdy je koupíme, vydrží většinou opravdu dlouho a málokdy nastane nějaký větší problém, který by nešel vyřešit. Jedním z nejčastějších problémů se týká baterie. Velmi častá je pak nateklá nebo vypouklá baterie. Co s tímto problémem ale dělat? Na to se dnes podíváme.

Lithium-iontové baterie, které jsou součástí našich notebooků, jsou opravdu velké. To je z prostého důvodu. Chceme, aby náš notebook na jedno nabití vydržel několik hodin, a proto dosahují takových rozměrů. Tyto baterie mohou fungovat roky bez jakýchkoliv problémů a najednou jednoho dne se u vašeho zařízení objeví boule. Proč se to děje a co s tím můžeme vlastně udělat?

Mohlo by vás zajímat:  Koupit, ale nepoužívat. Po prvním zapnutí je třeba počítač nejprve správně nastavit

Čím je tato nateklost baterie způsobena?

Za tento problém můžou dvě prosté věci. Energie a teplo. To, že naše baterie nateče do neobvyklých rozměrů, je způsobeno tím, že uvnitř nekontrolovaným způsobem proudí elektřina. Tím se uvnitř hromadí vysoká teplota a plyn. Tím působí na elektrolyt, který odděluje vrstvy obalu a přeměňuje se na plyn. Baterie již není tak dobře izolovaná a vznikají zde místa, která se přehřívají. Což může v nejhorším případě vést až k vznícení a následnému požáru. Proto takovou baterii pokud možno přestaňte používat.

Mohlo by vás zajímat:  Odfiltrovat modré světlo je otázka několika vteřin. Klidnému usínání už nic bránit nebude
Zdroj obrázku: Freepik

Nejčastější příčiny jsou mechanické poškození, které může být způsobeno nárazem nebo špatnou manipulací, a časté přebíjení baterie. Tím, že baterii udržujete na stech procentech, může články uvnitř stresovat a rychleji je degraduje.

Jak předejít nateklé baterii?

Bohužel vás asi nepotěšíme, ale baterie, která začne bobtnat, už opravit nejde a jediným možným řešením je výměna. Můžete ovšem udělat několik věcí pro to, aby k tomu vůbec nedošlo.

  • Nenechávejte notebook neustále připojený k elektřině.
  • Udržujte ho v chladném a suchém prostředí.
  • Nakupujte baterie pouze od specializovaných firem.
Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/help-my-laptop-battery-is-swollen-now-what