Lidé se elektromobilům stále brání. Obavy mají z nedostatečné infrastruktury i krátkého dojezdu

Velice populárním tématem dnešní doby je klimatická krize. O různých katastrofách jsou články, dokumenty, videoreporty apod. Z tohoto důvodu se rozhodla Evropská Unie, aby jednotlivé státy mezi sebou podepsaly dohodu „Green Deal“ z důvodu snížení emisí skleníkových plynů. Tato dohoda přispěla k tomu, že výrobci se zavázali k výrobě těchto typů vozidel. Nyní se počet prodaných kusů zvyšuje, ale i tak je mezi populací velká část obyvatel, kteří považují tato vozidla za neuspokojivá. Proč lidé dávají stále přednost autům se spalovacími motory?

Mohlo by vás zajímat:  Problémy s propojením telefonu s Android Auto mohou mít několik řešení

Omezený dojezd

Ačkoli se dojezd vozidel zvyšuje, tak stále panují obavy z dojezdu. Z tohoto důvodu řidiči dávají přednost klasickým automobilům. Podle nich je tento dojezd nedostatečný a doba nabití zabere obecně daleko delší dobu než tankování pohonných hmot. Tomuto faktu nepomáhá ani snížení dojezdu v zimě nebo v chladných oblastech. Možná se situace zlepší, jakmile budou zaznamenány větší pokroky nejen baterii, ale i v dostupnosti nabíjecích stanic a odolnosti vůči chladu.

Zdroj obrázku: Freepik

Nedostatečná infrastruktura

Počet nabíjecích stanic sice stoupá, ale stále to není bůhvíjaké číslo. Je obrovský rozdíl, v jaké zemi se zrovna nacházíte. Od toho se také odvíjí celková skepse vůči elektromobilům. Dlouhé fronty, čekání a zpoždění je to poslední, co si přejí řidiči na cestách. Nefunkční stanice není žádným překvapením. Tato „překvapení“ nebo dlouhá čekání jsou tak možnými překážkami za jinak předem perfektně naplánovaným výletem.

Mohlo by vás zajímat:  Volba správného jízdního režimu zajistí lepší výkon i ideální otáčky

S dobíjecími body je spojené i samotné nabíjení vozidel. To zabere v porovnání s klasickým tankováním podstatně více času. Záleží na typu baterie a nabíječky. Rychlonabíječky vám sice rychle nabijí baterii, ale jejich počet je zatím nedostatečný.

Náklady na údržbu

Celkově jsou provozní náklady nižší než u klasických automobilů. Bohužel náklady za servis vozidla „kompenzuje“ tuto výhodu. Jakým směrem se bude vyvíjet rozvoj elektromobilů ukáže samotný čas. Zatím to vypadá, že to bude ještě běh na dlouhou trať.

Zdroj: https://www.carwow.co.uk/guides/choosing/disadvantages-of-electric-cars