Krátká videa na sociálních sítích budí závislost

Žijeme v době rychléholevného dopaminu. S rychle se rozvíjejícím technologickým pokrokem se otevírá stále více možností, jak si zpříjemnit a usnadnit život. Výsledkem jsou nejrůznější chytrá zařízení, aplikace a takřka neomezeně spousta možností, jak uspokojit své dopaminové choutky. Mezi ně patří sledování krátkých videí, která dennodenně sledujeme v aplikacích TikTok, Facebook nebo Instagram. Někoho napadne, že krátká videa jsou super, jelikož nezaberou spoustu času, ale opak je pravdou. Často se stává, že nám jedno video nestačí, a tak sledujeme další a další, až najednou zjistíme, že je půlhodina pryč. Jak negativně působí tato videa na naše zdraví?

Mohlo by vás zajímat:  Díky Snapchatu se nikdy neztratíte. Snap Map nabízí sledování polohy přátel i sdílení vlastní pozice

Pozornost

Nejvíce nám tato videa žerou čas, a tím pádem i pozornost. Většinou se stane, že dáme přednost právě jim, než abychom se věnovali smysluplnějším činnostem. Závislost na krátkých videí se negativně projevuje na pozornosti tím, že se stáváme netrpělivými u různých činností.

S pozorností je spojená také touha, kdy mozek cítí absťák stejně jako u jiných závislostí. Jeho dopaminová reakce vybízí uživatele, aby mu poskytl další a další videa. Mezi další aplikace s krátkými videi patří také YouTube nebo Twitter For You.

Mohlo by vás zajímat:  Díky stand-by režimu jsou elektronické spotřebiče vždy připravené k použití
Zdroj obrázku: Freepik

Kvalita na ústupu

Samotní tvůrci jsou pod tlakem. V poslední době jde spíše o kvantitu než o samotnou kvalitu. Aby tvůrci udrželi krok s konkurencí, jsou nuceni častokrát napodobovat spíše moderní trendy před svým obsahem.

Ochrana osobních dat

Ochrana osobních údajů je velice diskutabilní téma. Na jednu stranu tu máme GDPR, na druhou stranu po instalaci různých aplikací automaticky souhlasíme s vyloženými podmínkami, aniž bychom si přečetli veškerá pravidla. V nich jsou často sděleny informace o tom, že jsou sbírána data. Proto není žádným překvapením, že si můžeme všimnout personalizovaných reklam na základě toho, jaké stránky, respektive produkty jsme si v nedávné době prohlíželi.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravotní pojištění cizinců v České republice

Buďte opatrní, stejně jako máme nejrůznější typy závislostí, i zde hrozí, že můžeme velice rychle spadnout do online závislosti.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9127725/