Koupí vozu náklady nekončí. Majitel vozu musí počítat s dalšími výdaji

Základem při rozhodování o koupi automobilu je obvykle pečlivě stanovený rozpočet. Rozpočet slouží jako vodítko při výběru vozu, který se hodí do finančních možností kupujícího. Není příliš moudré vybrat si automobil, jehož cena se pohybuje na samé hranici rozpočtu, neboť nákup vozidla je jen začátkem výdajů spojených s jeho vlastnictvím. Nový majitel musí počítat s celou řadou dalších nákladů, které na něj čekají.

Registrace a přehlášení vozu na nového majitele

Po dokončení nákupního procesu, který zahrnuje podepsání smlouvy a předání peněz, je nezbytné provést přehlášení vozidla na nového majitele. Tento postup není bezplatný. Nejprve je nutné absolvovat evidenční kontrolu, za kterou se platí, a poté je zapotřebí uhradit poplatek za samotné přihlášení vozidla. U starších automobilů může vzniknout další náklad v podobě ekologického poplatku, který je třeba uhradit před přihlášením.

Mohlo by vás zajímat:  Automatická převodovka přináší výhody nejen při popojíždění v kolonách
Zdroj obrázku: Freepik

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Nový majitel vozidla je povinen uzavřít pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, které je obecně známé jako povinné ručení. Pokud není tato pojistka sjednána, může mít problémy již při přihlášení vozidla. Samozřejmě pojištění automobilu představuje další výdaj a ten, kdo na něj nedbá, se může po koupi auta dostat do značných potíží.

Náklady spojené s provozem vozidla

Po samotné koupi vozu nekončí výdaje. Je důležité zohlednit i veškeré náklady spojené s provozem automobilu. Prodejci zpravidla neprodávají vozidla s plnou nádrží, a tak je potřeba ji doplnit palivem, což může představovat nemalou částku. Dalším nevyhnutelným výdajem je například dálniční známka, kterou je třeba mít, pokud často cestujete. Pneumatiky, jak letní, tak zimní, jsou také dalším potenciálním výdajem. Důležité je také nezanedbat servisní úkony, jako je základní kontrola vozidla, výměna oleje a případně i výměna rozvodů. Tyto úkony samozřejmě také stojí peníze, a proto mohou hned po koupi vozu představovat další výdaje v řádech tisíců korun.

Zdroj: https://living.geico.com/saving/money/5-extra-costs-to-consider-when-buying-a-car/