Kvůli jediné chybě přicházejí majitelé aut o tisíce korun. Nalít vodu do ostřikovačů není tak jednoduché

Správný řidič by se měl dobře starat o své auto. Od jednoduché údržby až po doplňování tekutin nezbytných pro chod vozu. Dostatek tekutiny v nádobce ostřikovačů spadá pod tuto údržbu. Zde je ale potřeba dávat pozor, protože letní směs nemůžeme používat v zimě, hrozilo by zamrznutí. V létě proto používáme směs vody se saponátem, v zimě naopak klasickou zimní směs.

Dražší cena

Letní směs je oproti zimní směsi levná. Může za to především její složení. Voda smíchaná s látkami, které pomůžou vyčistit sklo. Zimní směs oproti letní už musí obsahovat složku, která brání zamrznutí vody, proto je cena vyšší. Ne vždy je ale tato varianta správná. Většina majitelů aut dělá právě tuto chybu, kdy koupí kanystr této směsi, přelijí ji do nádrže a mají splněno.

Věnujte pozornost etiketám

Než si vyberete zimní směs, je vhodné přečíst si pořádně etiketu. Snažte se najít údaje o tom, jak velké mrazy vydrží tato tekutina/směs. Na základě těchto údajů lze vyčíst, jak moc je tato tekutina naředěná a jakou koncentraci má. Není výjimkou, že rozsah tuhnutí se může lišit až o desítky stupňů pod nulou. Nejdražší směs vydrží nejdéle, ale lít ji v tomto stavu je chybné. Přesto většina řidičů dělá stejnou chybu.

Mohlo by vás zajímat:  Při dechové zkoušce může přijít překvapení. Test někdy vyjde pozitivně i bez požití kapky alkoholu
Zdroj obrázku: Freepik

Klíčem k úspoře je správné naředění

Řešení je jednoduché. Stačí směs naředit vodou. Možná si říkáte, že se nejedná o dobrý nápad, ale hned vám vysvětlíme proč. V poslední době u nás nebývají teploty, které by klesaly pod 20 °C, a pokud ano, netrvají déle než týden, tedy pokud nebydlíte na na horách. V takovém případě se vyplatí, když si zředíte ostřikovač do -20 °C vodou a z jednoho litru máte najednou dva litry.

Pokud chcete tedy jistotu a kvalitu, kupte si klidně dražší zimní směsi, ale nezapomínejte ji zředit tak, abyste ušetřili. Nezapomínejte ovšem sledovat také předpovědi počasí, abyste nezředili tekutinu moc. Může se totiž stát, že zředíte tekutinu na -5 °C a podle předpovědi budou následovat nižší teploty, a to by znamenalo zamrznutí tekutiny. Pokud chcete mít jistotu, tak třeba tekutinu do -20 °C zřeďte na -10 °C pro období, kdy hlásí teploty okolo -5 °C.

Zdroj: https://www.liveabout.com/how-to-add-windshield-washer-fluid-4142108