Internetové bankovnictví v telefonu: bezpečnost na prvním místě

Díky digitální platbě prostřednictvím chytrých telefonů nebo hodinek je platba daleko snazší a pohodlnější než kdy dříve. Transakce většinou zabere pár vteřin a platit lze ve většině států, tedy alespoň ve vyspělé civilizaci. Nezapomeňte na to, že internet je nebezpečné místo, a proto byste měli myslet na svou bezpečnost i svých dat. Na co si dávat pozor a čeho se vyvarovat?

Pozor na veřejná Wi-Fi připojení

Nezabezpečená Wi-Fi síť zdarma? Dříve velice cenné zboží a často vyhledávaná možnost. Nyní, v době vysokých, až neomezených dat, spíše nechtěná věc. Proč bychom neměli používat veřejnou Wi-Fi síť, když je zdarma? Problém spočívá v tom, že se můžeme stát potencionálním terčem pro útoky hackerů, kteří z nás mohou vytáhnout cenné informace, zejména bankovní. Pokud ale nemáte data a nutně se potřebujete připojit, vyvarujte se použití internetového bankovnictví a používejte VPN zabezpečenou síť.

Mohlo by vás zajímat:  Anonymní karty Google Chrome na Android zařízeních je nově možné zamknout a s nimi i všechen obsah
Zdroj obrázku: Freepik

Své údaje si nechte pro sebe

Možná to zní jako samozřejmá věc, ale netušili byste, kolik lidí je sdílných, co se týče citlivých dat. V posledních letech se množí množství podvodných SMS, e-mailů a hovorů. Těmto zprávám se říká phishing. Pamatujte, že vaše banka po vás nikdy nebude chtít vaše přihlašovací údaje ani nikdo jiný. Kdyby vám náhodou přišla podobná zpráva, na nic neklikejte. Zkontrolujte adresu adresáta, protože nemůže být stejná jako oficiální. V případě pochybností zkontaktujte svou banku, abyste si mohli ověřit pravdivost informací, popřípadě nahlásit tento problém pro další řešení.

Mohlo by vás zajímat:  Hackeři nově cílí na ChatGPT účty, bránit se lze prevencí

Řiďte se selským rozumem

Základním předpokladem pro vaše bezpečí je celková bezpečnost. K tomu je zapotřebí udržovat i samotný telefon. To znamená, abyste jej měli dostatečně zabezpečený před případným nechtěným vniknutím druhou osobou. Když už se vám stane, že se vám ztratí telefon nebo vám jej někdo odcizil, zablokujte ho, abyste zamezili nežádanému úniku dat. Co dál ještě můžete pro své bezpečí dělat?

  • Sledovat výpisy z účtu.
  • Odhlašovat se po každé relaci z banky.
  • Používat pouze ověřené zdroje a aplikace banky.
Zdroj: https://www.forbes.com/advisor/banking/how-to-protect-your-online-banking-information/