Chromebook je lepší verzí notebooku, co se týče výdrže baterie a rychlosti. Chromebooky jsou vybaveny prohlížečem Google Chrome, který je nastavený jako výchozí. Samotný název napovídá, že se nejedná o nějakou náhodu. Lze v Chromebooku používat jiné prohlížeče, nebo ne?
Google Chrome je název pro nejpoužívanější internetový prohlížeč na internetu. ChromeOS je operační systém navržený společností Google. ChromeOS byl poprvé uveden v roce 2011 a jedná se o operační systém Linux. Chromebooky si od té doby získaly oblibu zejména u uživatelů, již využívají služby společnosti Google (Gmail, Disk Google atd.). Aktualizace pro oba softwary jsou velice časté.
Google Chrome
Chromebooky jsou navrženy tak, aby fungovaly co nejlépe s prohlížečem Google Chrome. Nabízí široké spektrum rozšíření a funkcí. Kromě toho oceníte také úroveň zabezpečení a ochrany osobních údajů. Jedná se o celkově špičkový prohlížeč podporovaný většinou operačních systémů, včetně iOS, macOS, Windows a Linux.
Nevýhody Google Chrome
Ne všichni ocení spolupráci s prohlížečem Google Chrome. Důvodů může být hned několik. Tím zásadním je špehování uživatelů, kvůli kterému společnost zaplatila pokutu 392 milionů dolarů v listopadu 2022. Dalším problémem je samotný výkon, kdy je Chrome velice náročný na CPU a paměťové úložiště RAM. Vysoká spotřeba paměti RAM má negativní vliv na fungování zařízení.
Alternativy
Pokud nepatříte mezi fanoušky prohlížeče Chrome, můžete vyzkoušet hned několik jiných alternativ, najdete mezi nimi známá jména:
- Mozilla Firefox,
- Opera,
- Brave,
- Dolphin Browser,
- Ghostery.
Každý z prohlížečů má své specifické výhody. Ghostery blokuje reklamy během prohlížení, zatímco Brave je údajně až třikrát rychlejší než Chrome. V rámci bezpečnosti je také lepší.
Jak vidíte, Chrome s Chromebookem je v symbióze. Pokud vás trápí úroveň soukromí a chcete plynulejší prohlížení, vyzkoušejte některou z alternativ.
Zdroj: https://tech-latest.com/browsers-for-chromebook/