Špehování v naší společnosti existuje již nějakou dobu, takže není žádným překvapením, že se tento proces přesunul do kyber světa. Oficiálně je nazýván jako stalkerware. Stalkerware je druh spywaru, který sleduje oběť bez jejího souhlasu. O to horší je, že tyto aplikace jsou volně dostupné, většinou pro účely rodičů mít pod kontrolou vlastní děti. Jenomže toho zneužívá hodně uživatelů a tyto spywary využívají k tomu, aby špehovali své partnery nebo jiné osoby. Někdy může být stalkerware nasazen prostřednictvím e-mailu nebo textu.
Co všechno stalkerware shromažďuje?
Po úspěšné instalaci začne stalkerware v zařízení shromažďovat následující data:
- umístění,
- protokoly hovorů,
- stisknutí kláves,
- historie prohlížeče,
- fotografie a videa,
- kontakty, kalendář a využití aplikací.
Každý program funguje lehce jinak a ne každý musí být vyloženě nebezpečný. Nicméně všechny mají jediný cíl, a to získávat informace ohledně naší aktivity. Podle průzkumu společnosti Norton z roku 2022 se z 10 000 lidí 7 procent přiznalo, že špehovalo svého partnera pomocí softwaru. Ve skutečnosti může být toto číslo daleko vyšší.
Typické znaky, že jste obětí
Typickým znakem jsou neznámé aplikace ve vašem telefonu. Jestliže narazíte na nějakou takovou aplikaci, určitě zbystřete. Máte telefon teprve chvíli, a už pociťujete rychlé vybíjení? Jedná se o další z typických příznaků napadení. Vyplatí se sledovat spotřebovaná data, podle nich totiž také můžete zjistit, zda vás někdo špehuje. Stejně jako rychlé vybíjení baterie vás můžou potkat také problémy spojené s výkonem a změnami v nastavení.
Jak se zachovat v případě napadení
Narazíte-li na daný problém, nabízí se hned několik možností. První z nich je odstranění na vlastní pěst a nejlépe změna hesel u všech důležitých účtů, abyste předešli možným komplikacím. Nezapomínejte také na instalaci antimalwarového softwaru pro dosažení vyšší bezpečnosti. Dalším řešením je nahlášení policii.
Zdroj: https://www.makeuseof.com/partner-spying-you-stalkerware/