Pokud máte problémy s počítačem, pak defragmentace by je mohla vyřešit. Podívejte se tedy spolu s námi, jak ve Windows 7, 8 a 10 defragmentovat pevný disk.
Pokud nevíte, co to ta defragmentace vlastně je, pak nám dovolte ve zkratce tuto problematiku přiblížit. Tradiční starší disky, které známe pod zkratkou HDD, používají k ukládání rotující plotny v sekvencích. Díky defragmentaci odstraníme vadné segmenty a všechny možné dostupné bloky se sjednotí. Tím zrychlíme zápis a čtení disku a celkově zlepšíme jeho chod.
Jak spustit defragmentaci?
Na rozdíl od Windows XP nové verze Windows už dělají tuto činnost automaticky za nás. Je tedy pravděpodobné, že systém už defragmentavci provedl. Nicméně jak se říká, je lepší si to sami zkontrolovat. Zvolte nabídku Start a zadejte do vyhledávače slovo „defrag“. Vyskočí vám nové okno, kde vyberete možnost Defragmentovat a Optimalizovat disky. U každého pevného disku byste měli vidět jeho stav a datum poslední defragmentace. Pokud je tedy třeba, spusťte ji manuálně.
Defragmentace je pouze pro HDD, ne pro SSD
Mnoho lidí netuší, že defragmentace se týká pouze starších HDD disků. Pro nové SSD disky není možné tuto funkci použít, jelikož fungují úplně na jiném principu. SSD disky jsou mnohem rychlejší a nepoužívají žádné pohyblivé části. To znamená, že systém může číst bloky dat stejně rychle z jakéhokoliv místa, není třeba je tedy za pomoci defragmentace seřazovat.
Údržba SSD za pomoci funkce TRIM
SSD disky se o sebe starají prakticky samy a neměli byste do jejich údržby nijak zasahovat. Udržují se pomocí funkce jménem TRIM, která trvale maže data, která jsme smazali, pro urychlení zápisu souborů. Ovšem do této údržby se pusťte pouze tehdy, že se stala nějaká chyba a neprovádí se automaticky nebo vůbec. Pokud se v tom budete zbytečně vrtat, můžete disku spíše uškodit.
Zdroj: https://www.crucial.com/articles/pc-users/how-to-defrag-hard-drive