Bitcoin je první kryptoměnou a zároveň nejznámější na světě. I když existují tisíce kryptoměn, jenom opravdu málo jich je konkurenceschopných vůči bitcoinu, ať už se jedná o tržní kapitalizaci, nebo hodnotu. Proč je bitcoin navržen tak, aby napodoboval nedostatek zlata?
Bitcoin patří mezi průkopníky v této branži. V konkurenci s více než 22 tisíci kryptoměn technologicky zaostává a stává se tzv. dinosaurem. Bitcoinové transakce trvají déle a je extrémně složité škálovat síť mincí stejně jako například u etherea. Navzdory konkurenci nebyl bitcoin svržen jinou kryptoměnou a jeho podíl málokdy klesl pod 40 %. Dominanci mu na trhu zajišťuje oběžná nabídka mincí na pouhých 21 milionů bitcoinů, přičemž 19,4 milionu již bylo vytěženo.
Proč je vzácný?
Nedostatek bitcoinu není nic zvláštního. Za vše může zakladatel bitcoinu Satoshi Nakamoto, jenž navrhl proof–of–work mechanismus. Bitcoin těží uživatelé, kteří plní složité úkoly podobné matematickým rovnicím. Tento proces zabere spoustu výpočetního výkonu a po splnění úkolu jsou těžaři odměněni bitcoinem za svůj příspěvek. Samotný proces těžby zajistil, že bitcoin při svém spuštění nebyl brán jako bezcenný. Stálé uvolňování bitcoinu jako odměna za těžbu znamená, že aktivum má rámec odolný vůči inflaci.
Tato omezená nabídka je pro potencionální investory výhodná, jelikož se blíží více ke zlatu než ke klasické měně, ne nadarmo se mu přezdívá digitální zlato. Samotná vzácnost se zvýšila ztrátou bitcoinu. Údajně bylo ztraceno 2,78 až 3,79 milionu bitcoinů.
Halving
Halving bitcoinu (halvening) je událost, ke které dochází zhruba každé čtyři roky, jakmile je vytěženo 210 000 bloků. V roce 2009 při uvedení na trh těžaři získali 50 bitcoinů za každý vytvořený blok. O tři roky později se snížila tato hodnota o polovinu na 25 bitcoinů. Nyní je hodnota 6,25 bitcoinu, proto příští rok musíme očekávat další snížení o polovinu. Jak jde vidět, toto snižování o polovinu stojí za zvýšením ceny bitcoinu.
Zdroj: https://primexbt.com/for-traders/what-is-bitcoin-dominance/