Bezkontaktní způsob platby se stal více oblíbeným, než kdy býval. Může za to především pohodlnost a rychlost. Kompatibilita s chytrými telefony nebo hodinkami přidává na popularitě tohoto způsobu platby. Nemusíte tak s sebou nosit tučnou hotovost, kterou pak budete počítat. Nemusíte ani vkládat kartu do terminálu a potvrzovat PIN kódem. Vše proběhne jednoduchým přichystáním platby (Face ID, Touch ID, PIN kód) na zařízení a přiložení k symbolu určenému pro bezkontaktní platbu. Transakce do výše 500 Kč nevyžadují PIN kód ani u karet.
Bezpečnostní standardy
Technicky bezpečnostní standard je zde na vysoké úrovni. Pouze malý počet případů dokazuje, jak bezpečným způsobem je tento způsob platby. Systém je vybaven bezpečnostním prvkem, kdy při selhání první bezkontaktní platby na vás čeká druhý pokus. U toho jste nuceni použít PIN kód. Samotná platba NFC nevyžaduje, ani neukládá žádné důležité informace o platbě. Čtečka si vymění s čipem pouze údaje potřebné k platbě.
Uživatelé debetních karet tak mohou zůstat v klidu. Jedinou nevýhodou je, když je vám karta odcizena, tak že útočník může kartu využít k nákupu do výše 500 Kč. Z tohoto důvodu mějte nastavený limit počtu transakcí na nižší hodnotě. Daný limit můžete vždy navýšit v nastavení bankovnictví. V případě ztráty nebo odcizení karty ji deaktivujte, co nejrychleji.
Hackeři
Kromě odcizení karty nemusí nic uživatele debetních karet trápit. Ne každý obchod umožňuje bezhotovostní platbu kartou. Kolikrát lidé nosí ve svých peněženkách daleko vyšší obnos. Jak je to ale s obavami z hackerského útoku? Chytré telefony mají ve svém zařízení nainstalovaný čip NFC. K jeho použití je nutné mít speciální aplikace. Už jenom tato skutečnost může vyvolávat určité obavy, jelikož ochrana není stoprocentní. Při hacknutí nebo ztrátě chytrého telefonu urychleně kontaktujte svou banku, ať zablokuje NFC placení.
Zdroj: https://www.thalesgroup.com/en/markets/digital-identity-and-security/banking-payment/cards/contactless/how-it-works