Umělá inteligence stále víc ulehčuje život. V těchto oblastech nás čeká rychlý růst

Umělá inteligence zaznamenala obrovský pokrok, už se nejedná pouze o výplod různých sci-fi knížek nebo filmů/seriálů. Zda nahradí lidi v zaměstnání, nebo ne, to je otázka budoucnosti, každopádně určitě ne v takové míře, že bychom byli úplně bez práce. Momentálně můžeme s jistotu říci, jakých odvětví se dotkne.

Spuštění ChatGPT vyvolalo úžas v řadách lidí, když dokázal vygenerovat dlouhý, souvislý text během pár vteřin. Nadšení vystřídaly obavy z toho, že to bude předzvěst smrti akademické obce, jelikož umožní mnoha studentům podvádět, respektive využívat možnosti ChatGPT k tomu, aby splnili úkol. To znamená, že na tom bude tratit kreativita a originalita. Na druhou stranu může přítomnost umělé inteligence ulehčit pedagogům a vymyslet tak kreativnější výuku pro jejich studenty.

Mohlo by vás zajímat:  Zlepšete své psaní na klávesnici pomocí šikovných nástrojů i dobré hudby

Zdravotnictví

Stejně jako ve vzdělání i ve zdravotnictví může umělá inteligence pomoci zdravotníkům, již pracují dlouhé hodiny. Mnoho lékařů se potýká s přepracováním, které může vést k chybám, místy i fatálním. Umělá inteligence by mohla sehrát důležitou roli, kdy by mohla pomoci lékařům a sestrám poskytovat rychle cenné informace a data. V této oblasti nevidíme nyní ani v blízké budoucnosti nahrazení lékařů, sester a dalších zdravotnických pracovníků roboty.

Zdroj obrázku: Freepik

Doprava

Automobily zaznamenaly v posledních letech rovněž vzestup, a to právě díky umělé inteligenci. Umělou inteligenci v automobilu máme například jako navigaci, která nám ukazuje a řídí trasu a snaží se vyhýbat, nebo alespoň upozorňovat na různé komplikace během cest. Navigace není rozhodně jediným prvkem, který nám usnadňuje cestování. Můžeme využít a sledovat různé senzory, které nás upozorňují, kamery, propojení s cloudem atd.

Mohlo by vás zajímat:  Aplikace pomohou najít dvojníka i na druhém konci světa

Zábava a hry

Co se týče zábavy, i zde můžeme sledovat veliký potenciál. Od Twitteru až po TikTok je u každého člověka odlišná, vše je totiž řízené na základě algoritmu. S dalším vývojem by se mohla tato inteligence přesunout do hudební a filmové produkce.

Už nyní můžeme ovládat svou domácnost pomocí chytrého telefonu, dokážete si ale představit, jak bude vypadat chytrá domácnost za deset let? Těžko odhadovat, ale automatické zamknutí domácnosti v případě zapomenutí, zhasnutí světel a další vychytávky můžeme v budoucnu klidně očekávat.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/areas-of-life-ai-likely-to-disrupt/