Starší verzi webové stránky nebo již neexistující weby lze zobrazit několika způsoby

Internetových stránek je jako hub po dešti. Co když ale potřebujete navštívit jednu konkrétní stránku, která je nyní nedostupná? Tato situace vás může přivést do úzkých, ale nemusíte propadat úzkosti. Zavzpomínat na starou verzi stránek nebo smazanou lze hned několika způsoby. Jak postupovat v případě, že chcete navštívit již neexistující stránku?

Zobrazení mezipaměti

Pro zobrazení mezipaměti jakékoliv stránky stačí, když zadáte do vyhledávače její název. Po zobrazení výsledků klikněte na tři tečky u daného výsledku a zvolte možnost Cached. V tomto případě by se vám měla zobrazit starší verze stránky daného webu. Smůlu budete mít tehdy, pokud stránku převzal někdo jiný.

Mohlo by vás zajímat:  Podvodná oznámení od Office 365. Na co si dávat pozor?
Zdroj obrázku: Freepik

Wayback Machine

Historii internetu zaznamenává stránka Internet Archive. Tato služba hostí texty, video, zvuk nebo obrázky. Pomocí tohoto nástroje zobrazíte různé verze stránky, kterou zadáte do vyhledávače. Můžete tak vidět internetovou stránku z doby, kterou vyberete z nabídky. Můžete se tak nostalgicky vrátit na webovou stránku, pokud už nefunguje nebo ji přebral někdo jiný. Zobrazí se vám kalendář, kde jsou zaznamenána jednotlivá data, podle kterých zobrazíte jednotlivé verze stránek. Co je fascinující, narazíte zde dokonce na až 25 let staré webové stránky, což je úplný bizár.

Mohlo by vás zajímat:  Nefunkční tlačítko napájení lze vyřešit opravou kabelu nebo aktualizací

Rozšíření

Pokud netoužíte po návštěvě stránek nebo používat mezipaměť, lze využít ještě rozšíření pod názvem Web Cache Viewer určený pro Google Chrome. Po přidání rozšíření do prohlížeče vám bude umožněno pravým kliknutím myši zobrazit archivní vzhled webových stránek. Mezi další rozšíření dále patří:

  • Cache Catcher,
  • Cached Page.

Jednotlivé postupy jsou velice snadné a zvládne je každý uživatel. Je skvělé si připomenout, jak vypadal internet před pár lety. Sám jsem vyzkoušel některé stránky a nestačil jsem se divit, kam se posunulo rozhraní a grafická stránka některých webových stránek. Naopak u některých je velice těžké si připustit, že již nefungují.

Zdroj: https://www.computerhope.com/issues/ch000252.htm