Soubory PSD lze otevřít i v jiných programech než v Adobe Photoshop

Vydáním Adobe Photoshop se změnil způsob, jakým lze upravovat obrázky na počítači. Cílový obrázek je uložen ve formátu PSD. I když nemáte obrázek hotový, tak ho lze kdykoliv upravit nebo dokončit. Špatnou zprávou je, že formát PSD není otevřený formát. Proto jej otevřít může pouze tento program nebo dalších pár. Jestli ale netoužíte platit za služby Photoshopu nebo si jeho placení nemůžete dovolit, existují způsoby, jak alespoň otevřít tento formát.

GIMP

GIMP je alternativou Photoshopu číslo jedna. Nejenže je bezplatný, ale umožňuje úpravu obrázků. Aplikace je dostupná pro OS Windows, Linux i Mac. Formát PSD je automaticky obsažený v aplikaci. Pro otevření souboru přejděte do nabídky Soubor -> Otevřít -> zvolte soubor -> Otevřít. Bohužel ne všechny vrstvy souboru PSD jsou čitelné a některé změny mohou soubor poškodit. Proto výsledné obrázky ukládejte jako nové. GIMP stahujte na tomto odkaze.

Mohlo by vás zajímat:  Hackeři nově cílí na ChatGPT účty, bránit se lze prevencí
Zdroj obrázku: Freepik

Paint.NET

Paint.NET je výborná alternativa za Microsoft Paint. Základní verze je docela dost osekaná oproti GIMP nebo Photoshopu. Pro více možností si stáhněte pluginy třetích stran, zejména plugin PSD. Stáhněte si plugin PSD, dekomprimujte ZIP soubor, zkopírujte PhotoShop.dll do podsložky FileTypes (C:/ProgramFiles/Paint.net/FileTypes). Poté spusťte aplikaci. Nainstalovaný plugin zvládá bez problémů číst vrstvy PSD. Někdy sice narazíte na problémy, ale ne tak často jako u GIMP. Stahujte zdarma na tomto odkaze.

Disk Google

Disk Google nabízí rychlý způsob, jak prohlížet obrázky včetně PSD formátu. Navštivte stránku Disk Google, klikněte na Můj Disk -> Nahrát soubor -> přidejte PSD soubor -> otevřete soubor a zobrazte jej poklepáním. Obrázky v PSD formátu lze jen zobrazovat, nikoliv upravovat. Tuto volbu uvítáte, když nejste na svém zařízení, takže následné nahrání na Disk Google je nejrychlejší alternativou, jak jej dostat do svého zařízení, až budete moci.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/the-best-ways-to-open-a-psd-file-without-photoshop/