Chytrý telefon se neobejde bez dostatečné antivirové ochrany

Častou otázkou uživatelů je, zda je ochrana v chytrých telefonech dostatečná. S rychlým pokrokem technologií i samotného internetu máme rozšířenější možnosti. Díky nim si můžeme dopřát rychlejšího prohlížení internetu, stahování souborů, prohlížení videí atd. Všechna tato místa mohou obsahovat potencionální nebezpečí. Jsou chytré telefony vybaveny antivirovým softwarem, nebo je potřeba si stáhnout a nainstalovat ochranu na vlastní pěst?

Důležitost ochrany

Ochrana chytrého telefonu je velice důležitým prvkem. Určitě by měla být tato ochrana aktivní, ať už vestavně, nebo aplikací třetí strany. Chytré telefony jsou čím dál tím více uživatelsky přívětivější a obchod s aplikacemi nabízí doslova miliony nejrůznějších aplikací a her. Telefony používají kromě internetu také BluetoothNFC, k tomu si vezměte ještě připojení k veřejné Wi-Fi síti a máte hned součet nebezpečí. Malwary nebo phishingy nejsou nic neobvyklého v dnešní době, navíc s příchodem umělé inteligence jsou tyto zprávy daleko důvěryhodnější. Cílem hackerů je krádež identity, přístup k bankovnímu účtu atd.

Mohlo by vás zajímat:  Anonymní režim v Google Chrome nabízí mnoho funkcí. Lze ho uzamknout i deaktivovat pro děti

Určitě se vyplatí být chráněný, jelikož nikdy nevíte, na jakou hrozbu narazíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Vybavenost telefonů

To záleží na operačním systému a značce. Například iPhony společnosti Apple jsou vybaveny vysoce bezpečným operačním systémem, jenž chrání před malwary a viry. Neznamená to však, že je iPhone doslova imunní vůči hackerským útokům. Android je vybaven službou Google Play Protect, jež má chránit před škodlivými aplikacemi. Společnost denně kontroluje 125 miliard aplikací, což je neuvěřitelné číslo. Obsahuje funkce PHA (potenciálně škodlivé aplikace), rozhraní API pro bezpečné procházení a reCAPTCHAanalýze rizik.

Mohlo by vás zajímat:  Vyskakovací okna o souborech cookies v prohlížeči jde jednoduše zakázat. Ne vždy se to však vyplatí

Samsung používá Knox, což je druh řešení správy zabezpečení. Co se týče úrovně ochrany, je to individuální věc podle jednotlivých značek a modelů. Jestli ale přeci jen toužíte po vyšší ochraně, můžete si vybrat z pestré nabídky antivirů, jako je společnost McAfee, Norton, Bitedefender nebo Malwarebytes.

Další ochrana

Antivirová ochrana není jedinou možností, jak ochránit telefon před nebezpečím. K vyšší bezpečnosti na internetu můžete využít připojení VPN (virtuální soukromá síť). Před phishingem se lze chránit pomocí funkce proti spamu nebo blokováním podezřelých adres. Nezapomeňte stahovat pouze aplikace a hry z ověřených obchodů, nikoliv z neznámých zdrojů. Určitě využijte dvoufaktorové ověření a další možnosti ochrany.

Zdroj: https://www.howtogeek.com/793462/does-your-android-phone-need-an-antivirus-app/