Kopírování souborů ve Windows 10 a 11 je rychlejší díky několika tipům

Kopírování a přenos souborů je vždy proces, který trvá nějakou dobu, obzvláště pokud se jedná o větší soubory. U Windows 7 nebo starších jsme se mohli kolikrát ocitnout v situaci, kdy se celý proces zastavil a čekalo se na naši reakci, co dále, pokud došlo k chybě. U Windows 10/11 se naštěstí s těmito problémy nemusíme potýkat. Pojďme se podívat, jak můžeme urychlit proces kopírování souborů.

Pro zefektivnění práce můžete využít klávesových zkratek. Naučte se používat nejběžnější a nejužitečnější klávesové zkratky pro práci se soubory:

  • Ctrl + X – slouží pro vyjmutí souboru a jeho následné vložení do jiného adresáře,
  • Ctrl + C – funguje podobně jako výše zmíněná zkratka s tím rozdílem, že zůstane jeho původní soubor,
  • Ctrl + V – slouží pro vkládání vyjmutého nebo zkopírovaného souboru.

Pomocí zkratky Ctrl + Shift + N vytvoříte nový soubor. Alt + Left/Right slouží pro rychlé přepínání mezi složkami. Kombinace Alt + Up slouží pro skok o jednu úroveň ve složkách. Kombinace Ctrl + A označí všechny soubory uvnitř složky, což usnadňuje práci.

Mohlo by vás zajímat:  Vyskakovací okna o souborech cookies v prohlížeči jde jednoduše zakázat. Ne vždy se to však vyplatí
Zdroj obrázku: Freepik

Komprimujte soubory před přesunem

Co si myslíte, je lepší přesunout větší množství souborů, nebo jeden zkomprimovaný soubor obsahující tyto soubory? V tomto případě vyhrává volba číslo dvě, jelikož je snížený celkový počet operací, které jsou potřeba pro přesouvání.

Upgradujte disky

Obrovskou roli mezi přesuny hraje také hardware. HDD (starší pevné disky) jsou pomalejší než SSD (solid-state disk). Kopírování souborů na HDD trvá tedy déle než u SSD. Jestli nemůžete přejít z HDD na SSD, pokud možno využijte USB 3.0 nebo vyšší pro rychlejší přenosy dat.

Naučte se využívat myš

Stejně jako klávesové zkratky můžete využívat také naplno myš. Stiskněte klávesu Ctrl a levým tlačítkem na myši označte soubory, jež chcete spravovat, bez ohledu na to, kde se nachází. Pro vybrání více soborů stiskněte a držte klávesu Shift a označte první a poslední soubor v řadě.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/4-ways-to-copy-files-faster-in-windows/