Umělá inteligence zažila boom během posledních pár měsíců. Doslova raketový posun nahoru byl zaznamenán díky ChatGPT. Potenciál umělé inteligence může dosáhnout ještě daleko větších výšin, než jaké vidíme teď. Vývoj umělé inteligence je dobrou zprávou pro možné zjednodušení života, ale také bohužel i pro kyberzločince. V čem může umělá inteligence pomáhat kyberzločincům?
Malware
Malware patří k nejhorším virům, jaké může počítač nebo chytrý telefon postihnout. Tyto škodlivé programy se používají pro hackerské útoky a můžou mít mnoho podob. Malware musí být nejdříve napsán. Ne všichni kyberzločinci disponují dovedností kódování. V tom jim ale může pomoci umělá inteligence. I když zatím není možné, aby ChatGPT vygeneroval celý a fungující kód pro malware, je to velký zdvižený prst pro budoucnost, aby se vývojáři snažili toto bezpečnostní riziko eliminovat.
Prolomení hesel
Heslo je bezpečnostní prvek dělící naše soukromí od zbytku internetu. Mnoho kyberzločinců se snaží dostat do cizích účtů, aby mohli získat údaje, data nebo přístup k financím. Prolomení hesel je populární v kyberzločinu a existují různé techniky, které může útočník použít k prolomení hesla. Nástroj PassGAN je umělá inteligence, která může napomoci prolomit hesla za krátkou dobu.
Analýza odcizených dat
Jakmile hacker zaznamená úspěch v prolomení účtu, získá data, která může následně prodávat na temných webových tržištích. Není problém narazit na kupce, který je schopen investovat nemalé peníze do pořízení odcizených dat. Umělá inteligence v tomto případě pomáhá zefektivnit práci a ušetřit čas tím, aby určila, jaká data jsou nejvhodnější k prodeji.
Abychom nedegradovali umělou inteligenci, je nutné podotknout, že spousta bezpečnostních softwarů určitě spolupracuje s UI, aby mohly vytvářet ochranu právě před potencionálními hrozbami.
Zdroj: https://techmonitor.ai/partner-content/ai-cybercrime