Pro některé těžší elektromobily nemusí řidiči stačit běžný řidičský průkaz

Pořízení elektromobilu se stává stále populárnější volbou mezi řidiči, kteří se zajímají o udržitelnou dopravu a snižování emisí skleníkových plynů. I přestože se zdají být elektromobily moderní a inovativní alternativou k tradičním vozidlům se spalovacím motorem, jejich pořízení může být poměrně komplikované. Jednou z hlavních komplikací je skutečnost, že běžný řidičský průkaz nemusí stačit k řízení těchto vozidel. Proč?

Váha elektromobilů

Elektromobily se často vyznačují výrazně vyšší hmotností než vozy se spalovacím motorem. To je především způsobeno použitými akumulátory, které zvyšují celkovou váhu vozidla. Zatímco váha běžného osobního auta se pohybuje kolem 1,5 tuny, elektrická vozidla mohou snadno dosáhnout až 3 tun. Například modely jako Mercedes EQV, Audi e-tron 55, Porsche Taycan 4S 93 kWh nebo Tesla Model S Performance Raven se všechny pohybují kolem 2,5 tuny. Tato skutečnost představuje vážnou výzvu pro běžné řidiče.

Mohlo by vás zajímat:  Starší auta jsou stále oblíbená pro svou jednoduchost a spolehlivost
Zdroj obrázku: Freepik

Řidičské průkazy a limit hmotnosti

Většina řidičů vlastní řidičský průkaz skupiny B, který opravňuje k řízení vozidel s hmotností do 3,5 tuny. S rostoucím počtem elektromobilů na silnicích se však tato hranice stává problematickou. Mnoho elektrických vozidel přesahuje tuto váhovou hranici a některá z nich dosahují hmotnosti blízké 4 tunám. Z tohoto důvodu byly navrženy změny v předpisech, které by zvýšily limity pro elektromobily na 4,25 tuny. To by umožnilo majitelům řidičského průkazu skupiny B ovládat tyto těžší elektromobily.

Nutnost aktualizace předpisů

Navýšení limitu hmotnosti pro elektromobily představuje důležitý krok směrem k přizpůsobení předpisů současným trendům v automobilovém průmyslu. S rostoucím počtem elektromobilů na silnicích je nezbytné, aby předpisy a řidičské průkazy odpovídaly realitě a umožnily běžným řidičům bezpečně ovládat moderní vozidla. Aktualizace předpisů by výrazně usnadnila majitelům řidičských průkazů skupiny B vstup do světa elektromobilů a podpořila přechod na udržitelnější dopravu. Je zásadní, aby příslušné instituce a orgány pečlivě posoudily a revidovaly současné předpisy, aby byly kompatibilní s vývojem technologií a potřebami moderního provozu na silnicích.

Zdroj: https://www.axios.com/2023/04/28/evs-weight-safety-problems